Gündem Haberleri

  Batman canisinden sonra ABD’de silah satışları patladı

  Hürriyet Haber
  26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalılar silaha doymuyor. Batman filminin gösteriminde bir gencin perdenin önüne geçip salondakilere kurşun yağdırmasının ardından bölgede silah satışları patladı. Nedeni ise bu faciadan sonra silah satışlarına kısıtlama getirilme ihtimali.

  ABD’nin Colorado eyaletinde geçen cuma Batman serisinin “Kara Şövalye Yükseliyor” adlı son filminin ilk gösteriminde 12 kişiyi öldüren, 58 kişiyi yaralayan James Holmes ülkede silah satışlarında büyük artışa yol açtı. Katliam sonrası silah karşıtı lobinin muhtemel bir yasak getirtebileceğinden korkan halk dükkanlara hücum etti. Colorado’da saldırıyı takiben üç günde büyük bir silah talebi görüldü.

  2 bin 887 yeni ruhsat

  Eyalet ateşli silah almak isteyen 2 bin 887 kişiye silah ruhsatı verdi. Bu, içinde bulunduğumuz yılın herhangi bir üç günlük periyoduna göre yüzde 25’lik artış demek. Bir hafta öncesine göre ise yüzde 43’lük bir talep patlaması. Colorado’da bir silah eğitim kursu sahibi ise cuma gününden bu yana taleplerin iki kat arttığını söyledi. Florida, Oregon gibi diğer eyaletlerde de ruhsat talepleri büyük artış gösterdi.

  Nüfus 300 milyon silah 270 milyon

  NÜFUSU 300 milyonu aşan ülkede, sivillerin elindeki kayıtlı silah sayısı 270 milyona ulaşmış bulunuyor.

  Sinemalarda da durum gergin. İzleyiciler arasında sık sık yanlış anlama ya da dikkatsizce sözler yüzünden kaos yaşanıyor. Arizona’da sarhoş bir izleyici yüzünden 50 kişi sinema salonundan kaçtı. Santa Monica’da Batman filminin 90’ıncı dakikasında iki genç kız çığlık atınca onlarca kişi salonu boşalttı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı