Gündem Haberleri

  Batılı Kürtler TV istemiyor

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğu ve Güneydoğu'da yaşamayan Kürt kökenli vatandaşlarla yapılan bir anket sürpriz sonuçlar ortaya çıkardı. Ankete katılan ‘Batılı Kürtler’in, yüzde 58'i Kürtçe TV istemiyor.

  KARADENİZ, Akdeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde yaşayan Doğu ve Güneydoğulular arasında yapılan anketten sürpriz sonuçlar çıktı.

  Siyasi, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Strateji Geliştirme Merkezi SESAR'ın anketine katılanların yarıdan fazlası (yüzde 58), ‘‘Kürtçe TV yayını yapılmalı mı?’’ sorusuna ‘‘hayır’’ yanıtını verirken, bu soruya ‘‘evet’’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 13'de kaldı. Bu oran, Doğu ve Güneydoğu'da ise ‘‘Hayır’’ yanıtı biraz daha fazla olmak üzere birbirine yakın çıktı. ‘‘Yurtdışından yapılan Kürtçe yayınları izleme ihtiyacı duyuyor musunuz?’’ sorusuna ‘‘hayır’’ diyenlerin oranı yüzde 81 olurken, ‘‘evet’’ diyenlerin oranı yüzde 9 oldu. Ankete katılanlar arasında ‘‘Teröre bulaşmadıkça bize karışan yok’’ görüşü yaygın olarak dillendirilirken, ‘‘Kürtçeyi burada ne yapacağız?’’, ‘‘Bu ikilik olur’’, ‘‘Başka işin mi yok kurban’’ tepkileri de dikkat çekti. Ankette, Doğu ve Güneydoğu dışında yaşayanlar arasında önemli ölçüde AB karşıtlığının bulunduğu da saptandı.

  Ankete katılanlar en önemli sorunlarını, ‘‘işsizlik, göçten kaynaklanan uyumsuzluk, aile değerlerinin değişimi, kültürel şok, eğitim ve sağlık’’ olarak sıraladılar.

  ‘‘Yurtdışından yapılan Kürtçe yayınları bölge için yararlı buluyor musunuz?’’ sorusuna yüzde 77 oranında ‘‘hayır’’ yanıtı verilirken, ‘‘Yurtdışından yayın yapan Kürtçe TV kanallarının bölge halkını yanlış yönlendirdiği iddia ediliyor. Devletin yapacağı Kürtçe TV yayını, yurtdışından yapılan yayınların zararını önler mi?’’ sorusuna da yine yüzde 71 oranında ‘‘hayır’’ yanıtı geldi. ‘‘AB'ye girmeli miyiz?’’ sorusuna ‘‘evet’’ diyenlerin oranı yüzde 29, ‘‘hayır’’ diyenlerin oranı da yüzde 31 oldu.

  En güvenilir kurumlar ordu ve medya

  ‘‘Kürtçe TV, Apo ve AB konularında MİT'in mi, Genelkurmay'ın mı yoksa hükümetin mi açıklamalarını daha isabetli buldunuz?’’ sorusuna, ‘‘Genelkurmay’’ diyenlerin oranı yüzde 58, ‘‘Hükümet’’ diyenlerin oranı yüzde 18, ‘‘MİT’’ diyenlerin oranı da yüzde 16 oldu. Ankete katılanların yüzde 67'si Genelkurmay ve MİT'in yetkilerini aşan açıklamalar yapmadığını da ortaya koyarken, ‘‘Son ekonomik krizden sonra oluşan bozgun havasında en çok hangi kuruma umut bağladınız?’’ sorusunun yanıtlarında da yüzde 24 ordu dedi. Yüzde 14 hükümet ve medya, yüzde 13 Meclis, yüzde 12 bürokrasi ve yüzde 1 de sivil toplum kuruluşları dedi. ‘‘AB’ye her ne pahasına olursa olsun girelim’’ diyen yüzde 21, ‘‘AB dışında da alternatifler var’’ diyen yüzde 27, ‘‘AB bizi almak değil, üyelik sürecinde bölüp parçalayıp küçültmek ve zayıflatmak istiyor, bu sebeple çok dikkatli olalım’’ diyen de yüzde 39 da oranıyla yer aldı. ‘‘AB'ye üyelikle ilgili tartışmalarda en tatmin edici bilgiyi hangi kuruluştan aldınız?’’ sorusuna yüzde 16 medya derken, yüzde 15 Genelkurmay, yüzde 13 Mesut Yılmaz, yüzde 12 hükümet, yüzde 10 MİT, yüzde 9 ile Dışişleri, yüzde 8 de AB yetkilileri diye yanıtladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı