Gündem Haberleri

  ‘Batı Trakya’dan ayrılık’ tehdidi

  ATİNA (A.A)
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YUNANİSTAN’da, Dedeağaç (Aleksandrupolis) Belediye Başkanı Evangelos Lampakis, Atina yönetiminin Meriç bölgesine göçmen kampı kurma kararına tepki göstererek, “Yunanistan bölgeyi (Trakya’yı) kaybedebilir” dedi.

  Yunan medyasındaki haberlere göre, hükümetin, Evros (Meriç) bölgesine göçmen kampları yapma kararına tepki gösteren Lambrakis, “Yunanistan’ın bölgeyi kaybedeceğini” ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Çünkü Trakya, iki kıta arasında bulunmaktadır. Çünkü Trakya, aynı zamanda farklı kültüre sahip iki ülke arasında yer almaktadır. Ve tabi ki Trakya, bağımsız bir konum içinde ayakta kalabilmek için gerekli tüm faktörlere de sahiptir. Ayrıca, haritada Yunanistan’ın bu parçası, bağımsız bir devlet için ihtiyaç olan tüm faktörleri geliştirmek konusunda da gerekli kapasiteye sahiptir. Atina’daki sizler, tüm Evros bölgesine göçmen kampları yapmayı aklınıza getirmeyin. Çünkü böyle bir şey olursa, Yunanistan’ın, Trakya denilen, Evros denilen en değerli parçasını kaybedeceksiniz.”Lampakis’in bu çıkışı internette tartışmalara neden olurken, bazı katılımcılar,  “Aklını yitirmiş olmalı” diyerek dalga geçti.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı