Gündem Haberleri

  Batı Şeria'da silahlı saldırı: 8 ölü

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 19:55 | Son Güncelleme:

  Batı Şeria`da bir İsrail otobüsüne düzenlenen silahlı saldırıda, 8 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı El Fetih örgütünün silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı üstlendi.

  İsrail radyosunun haberine göre, Kudüs`ün yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısındaki Yahudi yerleşim birimi Emmanuel yakınında bir yokuşta ilerleyen otobüse, Filistinli militanlar tarafından ateş açıldı.

  İsrail askeri yetkilileri, düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısını 8 olarak açıklarken, ambulans görevlileri de yaralı sayısının yaklaşık 30 olduğunu kaydetti.

  Bu arada, saldırının sorumluluğunu, Filistin lideri Yaser Arafat`ın El Fetih örgütünün silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı üstlendi.

  El Aksa Şehitleri Tugayı adına Reuters ajansını telefonla arayan bir kişi, eylemin, ``İsrail`in Batı Şeria ve Gazze`ye düzenlediği saldırılara yanıt olduğunu`` söyledi.

  İsrail televizyonunun ikinci kanalı ise saldırıda 10 kişinin öldüğünü duyurdu, ancak bu sayının saldırıyı düzenleyenleri kapsayıp kapsamadığını belirtmedi.

  Yahudi yerleşimcilere yakın kaynaklara göre, Filistin özerk kentleri Kalkiliya ve Nablus arasındaki yolda düzenlenen saldırı, yolayerleştirilen yüksek patlama gücüne sahip bombanın infilak etmesiyle başladı.

  Saldırganlar, otomatik silahla taradıktan sonra otobüse el bombasıattılar. Zırhlı olmayan otobüsün, Tel Aviv`deki Beni Brak bölgesinden Emmanuel`e gittiği belirtildi.

  PAZNER: SALDIRILARDAN FİLİSTİN YÖNETİMİ SORUMLU

  İsrail, Batı Şeria`da bir otobüse düzenlenen ve şu ana kadar 8 İsrailli`nin öldüğü, 25`ten fazlasının yaralandığı belirlenen saldırıdan Filistin yönetimini sorumlu tuttu.

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un sözcüsü Avi Pazner, ``Güpegündüz operasyon düzenleyen terörist grupların eylemlerinden Filistin yönetimini sorumlu tutuyoruz`` dedi.

  Saldırıyı ``terör örgütlerinin ateşkese varılması yönündeki çabaları sabote eden eylemi`` olarak nitelendiren sözcü, ``İsrail, bu eyleme nasıl cevap vereceğini kesinlikle belirleyecektir. Terörizm felaketiyle savaşmayı sürdüreceğiz`` diye konuştu.

  Batı Şeria`da 8 kişinin öldüğü otobüs saldırısıyla aynı saatlerde Gazze Şeridi`nde de 2 intihar komandosunun öldüğü 2 intihar saldırısı düzenlendi.

  GAZZE ŞERİDİ`NDE İNTİHAR SALDIRILARI
     
  Gazze Şeridi`ndeki Guş Katif Yahudi yerleşim biriminde düzenlenen 2 intihar saldırısında da 2 intihar komandosu öldü, 4 kişi de yaralandı.

  Filistin güvenlik kaynaklarına göre, intihar komandoları, saldırıları Gazze Şeridi`nin güneyindeki Guş Katif`de bulunan Palm Beach oteli yakınlarında birkaç dakika arayla düzenledi.

  Daha önceki haberlerde, saldırılardan birinin Neve Dekalim Yahudi yerleşim biriminde düzenlendiği bildirilmişti.

  İsrail ordusu da Guş Katif`de 2 intihar saldırısı düzenlendiğini doğruladı.

  Saldırıların, İsrail helikopterlerinin Gazze Şeridi`ndeki bir mülteci kampı civarındaki binalara yönelik bombardımanında 4 kişinin ölmesinin ardından düzenlendiğine dikkat çekiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı