Gündem Haberleri

  Batı Çalışma Grubu fuzuli yapılanma

  Hürriyet Haber
  21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, basın toplantısında Batı Çalışma Grubu ile ilgili sorular üzerine, ‘Fuzuli’ yapılanmalara gerek olmadığını belirterek, ‘‘Herkes işine baksın’’ ve ‘‘Durumdan vazife çıkarmaya gerek kalmamıştır. Hükümetimiz gerek görürse Silahlı Kuvvetleri görevlendirir’’ dedi.

  Yılmaz, ‘‘Batı Çalışma Grubuna gerek kalmış mıdır?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

  ‘‘Bu sorunun artık geride kaldığına inanıyorum. Türk siyasetinde çok ender yaşanan olağanüstü bir dönemin ürünüdür Batı Çalışma Grubu. Türkiye'de rejime, cumhuriyete, anayasal nizama yönelen tehditlere karşı birinci derecede görevli olan hükümettir. Hükümetin bu görevin sorumluluğunun bilincinde olması halinde fuzuli yapılanmalara yer yoktur. O yapılanmalar belli dönemlerde çok büyük yarar sağlamış, çok gerekli olabilir, ama hükümet açısından bu tehditlere karşı herhangi bir zaaf durumu söz konusu değilse, herkes kendi işine bakmalı. Türk Silahlı Kuvvetleri zaten dünyada çok az ordudan istenen çok ağır bir görev üstlenmiş. Hem ateş çemberindeki Türkiye'nin dış güvenliğinden, hem de törerle mücadelede sorumluluk üstlenmiştir. Eğer hükümet ilave bir tehdit karşısında bir gerek duyarsa Silahlı Kuvvetleri yeniden görevlendirir. Ama bizim hükümetimiz işbaşındayken, durumdan vazife çıkarmaya gerek kalmamıştır.’’

  İnsan hakları çok önemli

  Yılmaz, Türkiye'de insan haklarının geliştirilmesinin hükümetin öncelikli görevi olduğunu belirtirken, ‘‘İnsan hakları en az ekonomi kadar önemli’’ dedi. Yılmaz bu konudaki soruları yanıtlarken, terörle mücadelede insan haklarına riayet edilmesinin önemine işaret ederek, işkence ve kötü muameleyle sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı