Gündem Haberleri

  Batasuna kararını gözönüne aldık

  Hürriyet Haber
  12.12.2009 - 00:44 | Son Güncelleme:

  ANAYASA Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AİHM’in “Şiddete bulaşan partinin kapatılmasında sözleşmeyi ihlal yoktur” şeklindeki Batasuna kararını da gözönünde tutarak karar verdiklerini açıkladı.

  Kılıç, DTP’nin kapatılma kararını açıkladıktan sonra özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
  “Anayasa Mahkemesi ile ilgili yapılacak eleştirileri şimdiden görüyor gibiyim. Bu karardan önce de mahkememize yönelik bazı düşünceler ve eleştirilerin olduğunu basından izledik. Demokrasi ve insan hakları alanında başlayan sürecin, bu davanın gündeme alınmasıyla sabote edildiği; verilecek kapatma kararının siyasi bir darbe olarak nitelendirildiği ve zamanlamasının da çok düşündürücü olduğu ifade edildi.

  Bu eleştiriler, çok haksız ve acımasız. Bu dava iki yılı aşkın süredir devam etmekte.

  Bir siyasi parti, demokratik ortam içinde amacı ve amaca ulaşmak için kullandığı araçlarını, demokratik toplumun değerleriyle uyum içinde kullanmak zorundadır. Eğer bu uygunluk yoksa, bu siyasi partinin siyasi alanda bir toplum modeli önerme hakkı da yoktur. ”

  Batasuna kararı nedir

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu yıl 30 Haziran günü İspanyol Batasuna Partisi’nin kapatma kararı üzerine yapılan başvuruyu, kapatma lehinde sonuçlandırdı. Burada kararın temelini, bu partinin terörü kınamaması önemli rol oynadı. AİHM bu davada oy birliği ile örgütlenme hakkının kısıtlanmadığına karar verdi; kapatmanın temel bir toplumsal ihtiyaca cevap verdiğini savundu. İspanya yargısının bu parti ile ETA arasında bağlantı kurmasına onay verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı