GeriGündem Başsavcıya görevden uzaklaştırma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcıya görevden uzaklaştırma

Başsavcıya görevden uzaklaştırma
refid:3834478 ilişkili resim dosyası

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Turan Çevik, oğlu Ahmet Hilmi Çevik ve damadı Erkan Yıldız ile Murat İnce ve Uğur Zorba’yı, resen tahliye yetkisiyle serbest bırakan Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Canpolat’ı, hakkında yürütülen soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırdı.

HSYK, dünkü toplantıda, Başsavcı Canpolat hakkında başlatılan soruşturmada, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan gelen ön raporu değerlendirdi. Kurul, Canpolat’ı, HSYK’nın 77. maddesine göre, "soruşturmanın selameti ve yargı erkinin nüfuz ve itibarının zarar görmemesi için" soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren görevden uzaklaştırdı. Soruşturma tamamlandıktan sonra Canpolat’a ceza verilip verilmeyeceği karara bağlanacak.

Türkiye’nin ilk hayali ihracat sanıklarından Turan Çevik ve oğlu Ahmet Hilmi Çevik, 9 Kasım 2005’te 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı Birlik Metal şirketine yapılan baskının ardından tutuklanmıştı. Başsavcı Canpolat da, 3 ayrı mahkemenin karşı çıkmasına rağmen yetkisini kullanarak, Çevik ve oğlunu tahliye etmişti. Bu şirkete Başsavcı’nın oğlu Berkay Canpolat’ın da ortak olduğu öne sürülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle