GeriGündem Başsavcıya 500 kilo kayıp uyuşturucu incelemesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcıya 500 kilo kayıp uyuşturucu incelemesi

Başsavcıya 500 kilo kayıp uyuşturucu incelemesi
refid:29831958 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır Cumhuriyet eski Başsavcısı İlker Çetin hakkında 2012 yılı Ekim ayında Adliye binasından yarım ton uyuşturucu çalınması olayı ile ilgili olarak inceleme başlatıldı. Yapılan bir şikayet üzerine Adalet Bakanlığı’nca izin verilmesinin ardından dosya incelenmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Adalet Bakanlığı, Diyarbakır Adliyesi Adli Emanet deposundan 2012 yılında 328 kilosu eroin olmak üzere yarım ton uyuşturucu madde çalınması olayı ile ilgili olarak dönemin Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çetin hakkında inceleme izni verdi. Yapılan şikayet üzerine İlker Çetin hakkında inceleme izni veren Adalet Bakanlığı, şikayet dilekçesi ve dosyayı incelenmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosyanın Diyarbakır’a ulaşması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan incelemenin devam ettiği belirtildi.

SUÇ BULUNURSA YARGITAY’DA YARGILANACAK

İnceleme kapsamında İlker Çetin’in Başsavcı olduğu dönemde adli emanet deposundan yarım ton uyuşturucu madde çalınması olayı ile ilgili olarak tüm belge ve delillerin yeniden inceleneceği belirtildi. İnceleme sonucunda suç unsuru tespit edilmesi durumunda Başsavcılık Adalet Bakanlığı’na yazı yazarak İlker Çetin hakkında soruşturma izni isteyecek. Bakanlığın soruşturma izni vermesi halinde olayla ilgili soruşturma dosyası açılarak şu anda Uşak Cumhuriyet Savcısı olan İlker Çetin’in ’Şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınacak. Çetin’in ifadesinin alınması ardından yargılama yapılmasına ilişkin kanaat oluşursa son soruşturma için dosya Adalet Bakanlığı’na gönderilecek. Adalet Bakanlığı’ndan son soruşturma için izin verilmesi durumunda soruşturmayı yapan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırlayacak. İddianamenin hazırlanması ardından 1’nci sınıf Cumhuriyet Savcısı İlker Çetin’in yargılanması Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’na göre Yargıtay’da yapılacak. Dosyanın yargılama aşamasına gelmesi durumunda İlker Çetin hakkında aynı zamanda idari soruşturma da yapılabileceği belirtildi.

2 KİŞİYE CEZA VERİLMİŞTİ

Diyarbakır Adliyesi’nde bulunan adli emanet deposundan 2012 yılının Ekim ayında 328 kilogram eroin, 55 kilo esrar, 97 kilo hint keneviri ile 11 bin 715 Captagon hap çalındı. Soruşturma yapan Cumhuriyet Savcısı, hırsızlığın yaşandığı dönem Türkiye’nin en iyi korunan binalarından biri olan Diyarbakır Adliyesi’ndeki güvenlik skandalını da ortaya çıkardı. İddianameyi hazırlayan savcı, adliye binasının temizlik işlerini yapan şirket şefinin kardeşi Mücahit Okay’ın adliye binasında taşeron şirket adına kaçak olarak 4 ay çalıştırıldığını; nezarethaneler, güvenlik kamerası odası, özel yetkili hakim ve savcı katlarında adliye personeli gibi rahatlıkla gezdiğini ve hırsızlığın bu kişi tarafından yapıldığını tespit etti.

12 dosyaya ait uyuşturucu maddenin çalındığı tespit edilen soruşturma sonucunda adliyede kaçak olarak çalışan Mücahit Okay ile kuzeni Burhan Okay tutuklanırken, temizlik şirketi şefi Mehmet Okay ise kaçtı. Hazırlanan iddianemede hakkında yakalama kararı çıkarılan Mehmet Okay ile tutuklu sanıkların ’kamu kurum ve kuruluşlarındaki eşyaları çalmak, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama’ suçlarından 20’şer yıl hapis cezasına çarptırılması istendi. Yargılamayı yapan dönemin Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi 2013 yılının Aralık ayında tutuklu sanıklar Burhan Okay ve Mücahit Okay’ı 18’er yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırırken, aynı dosyada yargılanan ve firarda bulunan adliye temizlik işlerini yapan taşeron şirketin temizlik şefi Mehmet Okay’ın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle