GeriGündem Başsavcılık: DEAŞ (IŞİD) yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcılık: DEAŞ (IŞİD) yaptı

Başsavcılık: DEAŞ (IŞİD) yaptı

Barış Mitingi’ni kana bulayarak 102 kişiyi katleden iki canlı bombalı saldırıyı terör örgütü IŞİD’in yaptığı kesinleşti. Açıklama Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi. Başsavcılık, HDP’ye yönelik saldırıları da IŞİD’in yaptığını belirtti. Katliamın amacının 1 Kasım seçimlerini erteletmek olduğu, askeri üsse saldırının da planlandığı anlatıldı.

Eylemde devletin sorumlu tutulması sağlanarak terör örgütü PKK’nın Türkiye’ye saldırılarını meşrulaştırmanın amaçlandığını belirten Başsavcılık’ın açıklaması özetle şöyle:


YÜZDE 5’İ ÇÖZÜLDÜ
“Ele geçirilen dijital materyallerin içeriklerinin çözümüne ilişkin emniyet birimlerimizce başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Çok sayıda dijital materyallerin bugün itibari ile yaklaşık yüzde 5’lik gibi çok az kısmı çözülebilmiştir. Açılan dijitallerden elde edilen verilerde menfur Ankara saldırısını düzenleyen örgüte dair çok önemli bilgiler elde edilmiş olup, hali hazırda uygun görülen bir kısmı aşağıda açıklanmıştır.


DEAŞ (IŞİD) YAPTIRDI
Sözkonusu örgüt Gaziantep merkezli olarak hücre tipi bir yapılanma modeli oluşturmuştur. Gaziantep’teki bu örgüt grubunun doğrudan Suriye’deki DEAŞ terör örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladıkları anlaşılmıştır. İncelenen kayıtlara göre; sözkonusu terör örgütünün, Mersin ve Adana’daki HDP saldırılarını, Diyarbakır’daki HDP mitingindeki bombalama eylemini ve Suruç’taki bombalama eylemini gerçekleştirdiklerine dair kuvvetli deliller bulunduğu tespit edilmiştir.


HEDEF SURİYELİ GENÇLER
Bu terör örgütüne Suriye’deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu, bu terör örgütünün yurtiçinde birçok eylemi planladıkları, özellikle Suriye’den mülteci olarak yurdumuza gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriye’li gençleri örgüte çekmeye çalıştıkları, Suriye’den PKK ve DEAŞ’a (IŞİD) karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapma izni aldıkları, aynı şekilde yurdumuzda yaşayan Hıristiyan ve Yahudilere karşı da eylem yapmak amacıyla aynı ülkeden izin almak için gayret gösterdikleri tespit edilmiştir.


ASKERİ ÜSSE SALDIRI
Yurtiçindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir. Ele geçirilen dijital kayıtlarda 10.10.2015 günü Ankara Garı önünde meydana gelen patlamaya dair şu yeni bilgilere ulaşılmıştır: Söz konusu terör örgütü Ankara’da Sıhhiye meydanında yapılması düşünülen barış mitingine katılacak grupları açık kaynaklardan tespit ederek bu gruplara karşı bombalama eylemi gerçekleştirmek amacıyla hedef tespiti yapmıştır. Gerçekleştirilen terör eyleminin sonuçlarından neler beklediklerini kendi içlerinde değerlendirmişlerdir. Eldeki dijital materyallerden edinilen bilgilere göre, bu eylemleri aşağıdaki amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir.


EYLEMİN AMAÇLARI
Yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak, bombalama eyleminde hedef seçtikleri kitleye karşı saldırıyı gerçekleştirip, bu sebeple hedef seçtikleri kitlenin marjinal kesimlerini sokağa dökmek, protesto ve eylemleri çoğaltıp ülkeyi istikrarsızlığa, kavgaya ve kargaşaya sürüklemek, yine kendi gerçekleştirdikleri bu eylemden devletin sorumlu tutulmasını sağlayarak PKK’nın Türkiye’ye saldırılarını meşrulaştırmak.

SURİYE İLE BİLGİ PAYLAŞIMI
Eylemi başkent Ankara’da gerçekleştirerek Türkiye’ye gözdağı vermek, terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek, terör örgütünün Ankara Garı’ndaki bombalama eylemini Suriye’deki örgütten aldığı izinle gerçekleştirdiği, bu eylem için özellikle Türk uyruklu canlı bombacı talep ettikleri, yukarıda belirttikleri amaçları Suriye tarafıyla paylaştıkları tespit edilmiştir.”


NE DEMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: (22 Ekim) “Gar’ın önünde yaşanan olay, terörün nasıl kolektif uygulandığını gösteren bir olaydır. Kalkıyorlar, ‘Burayı DAEŞ yaptı, bilmem kim yaptı.’ Bu tamamen kolektif bir terör eylemidir. Burada DAEŞ de var, PKK da var, burada El Muhaberat da var, burada Suriye’nin kuzeyindeki PYD terör örgütü de var. Hepsi beraber ortak olarak bu eylemi planlamışlardır.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu: (14 Ekim) “4 olağan şüpheli: DAEŞ, PKK, DHKP-C ya da Suriye rejimi gibi dört ihtimal vardı. Bir terör örgütü yok. Bir havuz var. Bir kokteyl durumu var. (15 Ekim) Hem PKK hem de sansasyonel gelişmelerle ilişkili çevrelerle paralel yapı içindeki bazı çevrelerle de irtibatlar var. Birileri Türkiye’de, bir kokteyl terör diyoruz buna, hepsini karıştırarak bir işe kalkışıyor.”