Gündem Haberleri

  Başsavcıdan Hizbullah açıklaması

  Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)
  08.01.2011 - 16:19 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Hizbullah üyelerinin cezaevinde eğitim kurumları dışında bazı internet sitelerine girdiklerini tespit ettiklerini belirterek, "İdari soruşturma başlatılıp, inceleme derinleştirilerek bu şahısların internet üzerinden görüşme yapıp yapmadıkları araştırılmış, ancak herhangi bir görüşme yapılmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca suç unsuru tespit edilmemekle birlikte cezaevi kurallarını ihlal etmeleri nedeniyle söz konusu tutuklular hakkında disiplin cezası uygulanmıştır" dedi.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hizbullah sanıklarının, dışarıdaki örgüt üyeleriyle görüntülü sohbet ettikleri ve bazı belgeleri temin ettikleri yönündeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kavak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasının gerekli görüldüğünü bildirdi. Anayasa’nın 42’nci maddesindeki, "Hiç kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılmayacağı" hükmü ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’u hatırlatan Başsavcı Kavak, bütün hükümlü ve tutukluların işledikleri suçlara ve kimliklerine bakılmaksızın eğitim programlarının yanı sıra internet yoluyla uzaktan öğrenim programlarına da katılabildiklerini belirtti.

  "GÖRÜŞME YAPMADILAR"

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kavak, Türkiye genelindeki diğer cezaevlerinde olduğu gibi Diyarbakır Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da hükümlü ve tutuklulara uzaktan eğitim olanağı sağlandığını bildirirken şöyle dedi:

  "Gazete haberinde adı geçen tutuklularında uzaktan eğitim programı kapsamında bilgisayar odasındaki, bilgisayarları kullanarak kayıt yaptırdıkları okulların internet sitelerinden yararlanmaları sağlanmıştır. Ancak, cezaevi yönetimi tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde yapılan incelemede, bu kişilerin okullara ait internet siteleri üzerinden link verilen bazı başka sitelere de girdiklerine ilişkin bulgular tespit edilmiştir. Bunun üzerine idari soruşturma başlatılıp, inceleme derinleştirilerek bu şahısların internet üzerinden görüşme yapıp yapmadıkları araştırılmış, ancak herhangi bir görüşmenin yapılmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca suç unsuru tespit edilmemekle birlikte cezaevi kurallarını ihlal etmeleri nedeniyle söz konusu tutuklular hakkında disiplin cezası uygulanmıştır."

  DHA-Güvenlik - Türkiye-Diyarbakır - Cem EMİR
  2011-01-08 15:00:46
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı