Gündem Haberleri

  Başsavcı'dan ağır sitem

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beni adam yerine koymadılar

  Faili meçhullerle ilgili operasyonlardan basın yoluyla bilgi aldığını belirten Ankara DGM Başsavcısı Volkan, ‘‘Bu durumda adam yerine koymuyorlar diye düşünürüm’’ dedi.

  ANKARA DGM Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan, faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak basından bilgi edinmekten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İstanbul'da yakalanan zanlılar hakkında kendisinden önce basına bilgi verilmesinin hoş olmadığını söyleyen Volkan, ‘‘Zanlılar yakalandığı anda benim görevim başlar. İstihbarat çalışması sürerken ben kimseye birşey sormam. Yakalandıklarında ise benim haberim olmalı. Ama zanlılar yakalandığında ilk olarak bana bilgi verilirse derim ki bana değer veriliyor. Ama bu olayda olduğu gibi bana bilgi verilmezse (adam yerine koymuyorlar) diye düşünürüm. Bu olayda da böyle oldu’’ dedi.

  Volkan, dün makamında gazetecileri kabul ederek, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu suikastının faillerini yakalamak amacıyla başlatılan, daha sonra ortaya çıkan bağlantılar üzerine Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye Üçok, İsrail Büyükelçiliği Güvenlik Amiri Ehud Sedan ve ABD'li Çavuş Marwick'in öldürülmesi ile Mısır Basın Ataşesi Abdullah Hüseyin Al Gurabi'nin yaralanması olaylarını kapsayacak şekilde genişletilen ‘‘Umut Operasyonu’’yla ilgili soruları yanıtladı.

  BASİT BİR ÖRGÜT Volkan açıklamasında, ‘‘Bazı yazarların yazdığı, çizdiği, hep beklediklerinin tersine çıkmasından dolayıdır. Bazı olayların, özellikle Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olayının arkasında çok büyük güçlerin olduğu varsayımlarıyla hareket edildi. Bunlar yazıldı, çizildi. Bu çıkmayınca daha basit bir örgüt yapısı ya da sıradan kişiler çıktığı görülünce, hepsi basına yansıtıldı’’ dedi.

  Volkan, ‘Yani örgütü küçük olarak mı görüyorsunuz?’ sorusu üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Örgütün küçüğü, büyüğü olmaz. 1988'den bu yana Türkiye'de bazı terör olayları gelişti. En sonunda da 1999'da Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi çok değişik nedenlere bağlandı. Öldürme olayları, bombalama olayları bazı devletler ile bazı devlet kuruluşlarıyla Türkiye'deki bazı odaklara bağlandı. Bu beklentilerin aksine başka bir örgüt, kişiler ya da grupların çıkması basındaki yorumlara yol açtı. Örgüt örgüttür. Yasadışı faaliyette bulunan örgütün büyüğü küçüğü olmaz.’’

  YA DİNLENİYORUZ... Soruşturma ile ilgili haber yapılırken, olayların aynen yansıtılabileceğini ifade eden Volkan, ‘‘Ama, (şu sanık bu olaylara karıştı, aranıyor) dediğiniz zaman benim anlayışım; Bu adama (kaç talimatı) verilir. Benim bütün endişem bu’’ dedi.

  Volkan, savcılığın haberi olmayan konuların basında yer alması üzerine, ‘Ya dinleniyoruz, ya da bazı kişiler el altından haber veriyor. Bir şekilde bu haberler elde ediliyor’ sorusunun akla geldiğini kaydederek, haberin yayınlanmasının diğer suç ortaklarına mesaj verme anlamına geldiğini söyledi.

  Volkan, ‘Başbakanlık Merkez Binası’nda Başbakan Bülent Ecevit ile görüştüğünüz yönünde basında haber yer aldı. Başbakan'la görüştünüz mü?' sorusuna, ‘‘Hayır görüşmedim’’ yanıtını verdi. ‘Ama Başbakan’ın açıklaması var' hatırlatması üzerine Volkan, ‘‘Sayın Başbakan'ın açıklamada bulunduğu yargısı onun konusudur, beni ilgilendirmez’’ diye konuştu.

  KAR MASKELERİ Volkan, ‘Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, tatbikat sırasında kar maskelerinin takılmasını savcılığın istediğini söyledi. Siz mi istediniz?’ sorusu üzerine şöyle konuştu:

  ‘‘Kar maskesini biz taktırmadık. Tamamen emniyetin tasarrufudur. Daha önceki uygulamada yüzlerinin açık olmasının, bazı sakıncalarının olduğu ortaya çıktı. Güvenlik tedbiri olarak da algılanabilir, kişinin çeşitli engellenmesi için de olabilir. Bana kalırsa tatbikatın basının önünde yapılmaması gerekirdi. Gördüklerinizi yazın ama (buna niye kar maskesi takıldı, acaba kişiler gizleniyor mu, kişilerin yüzlerinde acaba morartı mı var?) Bunlar pek basit kalıyor.’’

  Savcılık devreden çıkarsa hiçbir şey yapamazsınız

  ‘‘Zanlıların ifadelerini aldık. Basit delillerin bir kısmına ulaştık. Basının, (şu şüpheli, bu kafama uymuyor) gibi sorularını elbette biz de gözeteceğiz, araştıracağız. Ama hepsini gidermemiz mümkün değil’’ diyen Volkan, şunları ekledi: ‘‘Faili meçhul cinayetler, savcılık ve emniyetin ortak başarısı ile aydınlatılıyor. Emniyetin başarısı büyüktür. Ama savcılığı devreden çıkardığınız zaman hiçbir şey yapamazsınız.’’

  İşkenceye karşı ‘Keleş modeli’ soruşturma

  UĞUR Mumcu suikastı başta olmak üzere Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve bir dizi diplomat cinayetinin soruşturmalarını da aynı dosyada yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Hamza Keleş, yeni bir soruşturma modeline imza attı. Keleş, yıllardır faili meçhul kalan bu dosyaların zanlılarını Emniyet'te sorgulatmak yerine polisle birlikte bizzat sorguladı. Keleş, böylece zanlıların, ‘‘Emniyet'te işkence altında ifade verdik’’ iddiasında bulunmalarını engelledi, ayrıca soruşturmada hiçbir açık nokta kalmaması için gerekli tüm soruların sorulmasını sağladı. Keleş, hiçbir olayla ilgili olarak polise talimat yazısı yazmadı. Soruşturmayla ilgili işlemleri de kendisi yürüttü ve yüzleştirmeleri yaptırdı. Bandırma'ya, Murat Filiz'in yüzleştirmesi için gizlice gitmeyi tercih etti. Keleş soruşturma nedeniyle bazen geceyarısı çıkıp gittiği yerleri eşi dahil ailesinden hiç kimseye söylemedi. Keleş'in yakın çevresine, ‘‘On gündür uyumuyorum. Yoruluyorum. Ama bize bu görev verildi. En iyi şekilde tamamlayacağım. Bence, bütün savcılar soruşturmalarını bu şekilde yürütülmeli’’ dediği öğrenildi. Öcalan'ın yargılayan heyette iddia makamında yeralan Keleş, kamuoyu önünde görünmeyi sevmeyen bir savcı. Çalışkanlığı ve titizliği ile tanınan Keleş'in bir özelliği de soruşturmalarını sır gibi saklaması. Soruşturmalarla ilgili basına sızan haberlerden şikayetçi olan Keleş, Başsavcı Cevdet Volkan'la birlikte ziyaret ettiği Başbakan Bülent Ecevit'e de bu konuda yakındı.

  Oya ARMUTÇU / ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı