Gündem Haberleri

  'Başsavcı olamaz' denildi, HSYK üyesi oldu

  ANKA
  06.05.2008 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) asil üyeliğine seçtiği Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, “Yargıtay üyesine dava açan Yargıç’ olarak tanınıyor.

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olduğu dönemde terör örgütü mensuplarının cezaevlerinde örgütlülüklerini bitirmek amacıyla F tipi cezaevleri projesini uygulayan Ertosun hakkında dönemin HSYK Başkanvekili Fehmi Ulusoy, “Başsavcı olamaz” demişti.

  Ertosun, bu sözleri nedeniyle Ulusoy hakkında 15 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı. Ertosun, Ulusoy’a dava açtıktan sonra Yargıtay üyeliğine seçildi. ‘İade-i itibar’ olduğu için Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı reddetti.

  Yargıtay üyeliğine seçildikten sonra davasında ısrar eden ve karar düzeltme talebinde de bulunan Ertosun’un çabaları boşa çıktı.

  HSYK Başkanvekili Mahmut Acar’ın görevinden istifa etmesi nedeniyle boşalan HSYK üyeliğine aday olan Ertosun, yapılan ilk oylamada seçilen ilk aday oldu. Yargıtay da "dürüstlüğü, demokratlığı ve ilkeli davranışları ile meslekdaşlarının takdirini toplayan" Ertosun’un HSYK da görev alacak olması Yargıtay üyeleri arasında sevinç yarattı. Ertosun, 4 yıl HSYK üyeliği yapacak.

  DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYALI YARGIÇ

  Ölüm oruçlarının sona erdirilmesi amacıyla düzenlenen Hayata Dönüş Operasyonu sırasında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olan Ertosun, yargı camiasında ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirilen ilk yargıç oldu.

  Bakanlar Kurulu tarafından önerilen devlet Üstün Hizmet Madalyası eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de onayı ile Ertosun’a verildi.

  Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nın kimlere verileceği kanunda şöyle tanımlanıyor:

  'Devlet Üstün Hizmet Madalyası ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile yurtiçinde veya dışında herhangi bir alanda feragat, fedakarlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek, devletin yücelmesine ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilir.'
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı