GeriGündem Başsavcı Çolakkadı: Suç şüphesi ortadan kalkmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcı Çolakkadı: Suç şüphesi ortadan kalkmadı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, 3 eski kuvvet komutanının serbest bırakılmasına ilişkin olarak, "Bana tahliye gerekçeleri sorulduğunda 'CMK'nın 100. maddesi uygulanarak serbest bırakılmışlardır' dedim. Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı için serbest bırakılmışlardır diye bir açıklama yapmadım. Sanırım böyle yorumlamışlar" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, “Darbeye zemin oluşturmak" suçlamasıyla sorgulanan eski kuvvet komutanlarının serbest kalma gerekçeleri ile ilgili basında çıkan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Grip aşısı olmak için adliyeden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çolakkadı, eski kuvvet komutanlarının serbest kalma gerekçeleri ile ilgili ne sözlü ne de yazılı bir açıklama yapılmadığını belirtti.

 

İFADELERİM YANLIŞ YORUMLANDI

 

Çolakkadı, 5 Aralık'ta Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde şüpheli olarak ifadesi alınan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına'nın "Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı" gerekçesiyle serbest bırakıldığı yönünde bir açıklama yapmadığını, ifadelerinin yanlış yorumlandığını söyledi.

 

SUÇ ŞÜPHESİ ORTADAN KALKMADI

 

Şüphelilerin serbest bırakılmasının suç şüphesini ortadan kaldırmadığını ifade eden Çolakkadı, “Bana tahliye gerekçeleri sorulduğunda 'CMK'nın 100. maddesi uygulanarak serbest bırakılmışlardır' dedim. 'Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı için serbest bırakılmışlardır' diye bir açıklama yapmadım. Sanırım böyle yorumlamışlar" diye konuştu.

 

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

 

Eski kuvvet komutanları hakkındaki iddialar ve ele geçen delillerin değerlendirilmesinin devam ettiğini söyleyen Çolakkadı, eski kuvvet komutanlarının görevi başındayken suç işledikleri gerekçesiyle soruşturma dosyasının yetkisizlikle askeri savcılığa gönderilmesi gibi bir durumun şuan için söz konusu olmadığını belirtti.

 

AMİRALLERİN İFADESİ ALINACAK HABERLERİNE 2. YALANLAMA

 

Öte yandan Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu olan Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ta ele geçirildiği iddia edilen “Kafes Planı'nda" adları geçtiği belirtilen biri emekli 2 koramiralin ifadelerinin alınacağı iddialarına savcılıktan ikinci kez yalanlama geldi. Daha önce de amiralleri çağırmadığını ifade eden soruşturma savcısı Murat Yönder, gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine "Ben henüz çağırmadım" açıklamasını yaptı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle