Gündem Haberleri

  Basra Vilayet Konseyi İngiliz ordusuyla ilişkiyi dondurdu

  BASRA/LONDRA (A.A)
  14.02.2006 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Irak'ın Basra kentindeki Vilayet Konseyi'nin, İngiliz askerlerinin 2004'te Iraklı gençleri döverken çekilen görüntülerinin yayınlanmasından sonra, İngiliz ordusuyla ilişkilerini askıya aldığı bildirildi.

  İngiliz askeri sözcüsü Yüzbaşı James St. John-Price, Associated Press'e yaptığı açıklamada, Basra Vilayet Konseyi yetkililerinin, görüntülerin yayınlanmasından bir gün sonra ilişkilerini kestiğini söyledi.

  Sözcü, Iraklı yetkililerin ekonomik ve diplomatik ilişkileri de askıya alıp almadığının bilinmediğini belirtti.
  İngiliz askerleriyle ortak devriye gezen Irak polis gücünün de, konseyin bu kararına uyup uymayacağının henüz belli olmadığını kaydeden sözcü, Irak polis gücüyle ortak devriyelerinin sürmesini beklediklerini söyledi.
  İngiltere'nin Basra'da 8 binden fazla askeri bulunuyor.

  ALMANYA'DA KONUŞLU TABUR

  Bu arada, İngiltere Savunma Bakanlığı, Irak'ta kötü muameleyle ilgili soruşturma kapsamında, halen Almanya'da konuşlu, 2004 başındaki olaylar sırasında Irak'ta bulunan bir askeri birlik üzerinde yoğunlaşıldığını bildirdi.
  Bakanlıktan bir yetkili, soruşturma kapsamında tek bir askerin tutuklandığını belirtirken, tutuklanan askerin hangi askeri birliğe ait olduğunu açıklamadı. Yetkili, askeri polisin soruşturmasını Birinci Hafif Piyade Taburu'nda sürdürdüğünü söyledi.

  Halen Almanya'nın Paderborn bölgesinde konuşlu bulunan İngiliz Birinci Hafif Piyade Taburu, Irak'ta savaşın başladığı Mart 2003'ten Nisan 2004'e kadar Irak'ta görev yapmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı