Gündem Haberleri

  Başörtüsü malzeme olmasın

  ANKARA
  09.09.2013 - 01:03 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği (TBB), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın türbanlı avukatlara ruhsat ve kimlik verilmediği eleştirilerine yanıt verdi.

  TBB, türbanlı avukatların Danıştay kararından itibaren hiçbir kısıtlama olmaksızın mesleklerini icra edebildiğini, kendilerine kimlik ve ruhsatname verildiğini açıkladı. TBB dün yaptığı açıklamada Erdoğan’ın eleştirilerini şöyle yanıtladı:

  KİMLİK VERDİK

  “Sayın Başbakan’ın bu açıklamayı yanlış bilgilendirilme sonucu yaptığı açıktır. Danıştay’ın ilgili meslek kuralı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinden itibaren, başörtülü avukatlar, hiçbir kısıtlama olmaksızın, mesleki faaliyet icra edebilmekte, kendilerine kimlik ile ruhsatname verilmektedir. Ayrıca, Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın Danıştay’ın söz konusu kararına ilişkin açıklamaları, adli yıl açılış konuşma metninden de herkesin rahatlıkla anlayabileceği üzere, kararın gerekçesinde yer alan ve avukatlık mesleğini hakim ve savcılarla eşit statüde olmaktan çıkartan kısmına ilişkindir. Avukatın, hakim ve savcıyla eşit statüsüne son verilmesi halinde bundan avukatın hakkını koruduğu yurttaş zarar görür. Dolayısıyla bizim koruduğumuz yurttaşın hakkıdır. Türkiye Barolar Birliği’nin görevi, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini korumaktır. Bu çerçevede Türkiye Barolar Birliği din ve vicdan özgürlüğüne yönelik her türlü saldırının da karşısındadır. Toplumsal barış adına, ilgili herkese tavsiyemiz, toplumu kutuplaştırmamaları, farklılıkları zenginliğimiz olarak kabul edip herkesi kucaklamaları ve başörtüsünü siyaset malzemesi yapmaktan artık vazgeçmeleridir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı