Gündem Haberleri

  Başörtüsü ’düştü’ canlı bomba göründü

  Toygun ATİLLA - Çetin AYDIN / İSTANBUL
  16.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, 8 kilo 800 gram plastik patlayıcı ile kenti kana bulamak üzere gönderilen PKK’nın kadın canlı bombasının nasıl yakalandığını görüntüleriyle anlattı.

  İŞTE CANLI BOMBANIN YAKALANMA ANI

  CANLI BOMBA ADLİYEYE BÖYLE GETİRİLDİ

  CANLI BOMBA FİZYOTERAPİSTMİŞ

  Polis 15 gün boyunca adım adım takip ettiği PKK’nın canlı bombasını, rutin yaşantısını değiştirip, başörtüsünü çıkararak kuaföre gittiği gün yakaladı.

  ŞİŞLİ’de cumartesi günü 8 kilo 800 gram plastik patlayıcı ile yakalanan canlı bombanın hedefi İstanbul polisiydi. Canlı bomba, kentte kaldığı süre boyunca polis merkezleri önünde keşif yapmıştı. Polis 15 gün boyunca adım adım takip ettiği, PKK’nın kadın yapılanması PJA’nın üst düzey yöneticilerinden canlı bomba Gönül E.’yi, rutin yaşantısını değiştirip, başörtüsünü çıkararak kuaföre gittiği gün yakaladı. Gönül E., sorgusu boyunca konuşmadı, adını bile söylemedi (Bu nedenle bugüne kadar ismi Hatice İ. olarak yer almıştı). Gönül E.’nin kimliği polisteki fotoğraflardan tespit edildi. Gönül E. ile ona yardım yataklık yaptığı bildirilen Mehmet Necip Kurtrebe, Tuncay Sağınç, Mehmet Sıddık Akın, Mehmet Vefa Yamalak gönderildikleri mahkemece tutuklandılar. Yamalak’ın, Mavi Çarşı’nın yakılması eyleminde müebbet hapis cezası alan Metin Yamalak’ın kardeşi olduğu belirlendi.

  Mankenli, bombalı açıklama

  Kanlı eylem planını engelleyen İstanbul Emniyeti, dün Vatan Caddesi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde operasyon hakkında bilgi verdi. Canlı bomba Gönül E.’yi temsil eden pardösülü ve hamile görüntüsü verilmiş bir cansız manken, operasyonda yakalanan A-4 plastik patlayıcı, bomba düzeneğinin 15 fünyesi ile bağlantıların yapıldığı saç tokaları sergilendi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah operasyonu anlatırken, barkovizyon gösterisinde canlı bomba Gönül E.’nin, adım adım süren takibi sırasında MOBESE ve polis kameralarına yansıyan görüntüleri aktarıldı. Cerrah, Aktütün ve Diyarbakır’da askere ve polise yönelik olarak hedeflere eylemler gerçekleştiren PKK’nın, bu eylemle, İstanbul polisini hedef aldığını belirtti.

  Avrupa ülkelerine uyarı
  /images/100/0x0/55ea81c4f018fbb8f8847655
  Yakalanan canlı bombanın örgüt içerisinde önemli görevler üstlendiğini belirten Cerrah, şunları söyledi: "Bu, bölücübaşının etrafında dolaşmış bir kişi. Örgüt içinde önemli pozisyonlarda bulunmuş. Üniversite çağına kadar vatanını milletini seven bir kişiymiş. Üniversite eğitimi için Almanya’ya gittiği yıllarda örgüte katılmış. Avrupa ülkelerinin terörü masaya yatırması gerekiyor. Bize dokunmuyor diye düşünmemeleri lazım. Ülkelerindeki terörist faaliyetlere göz yummamaları gerekiyor. Terörle mücadele konusunda vatandaşlardan da yardım istedik. Mahallelerinde, sokaklarında, apartmanlarındaki şüpheli durumlardan bizleri haberdar etsinler. Şüpheli kişiler konusunda bizleri uyarsınlar. Bir güvenlik görevlisi gibi davransınlar."

  Fizyoterapist

  EMNİYET ve savcılıktan sonra mahkemede de susma hakkını kullanan Gönül E., sağlık meslek lisesi mezunu. Liseyi bitirdikten sonra bir üniversitenin ffizik tedavi merkezinde hem eğitim aldı, hem de çalıştı. Daha sonra Almanya’da Goethe Üniversitesi’nde Eczacılık Fakültesi’ne kayıt yaptırdı, eğitimini tamamlamadan okulu terk etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı