GeriGündem Başmüzakereci tarifi Gül’den
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başmüzakereci tarifi Gül’den

*Siyasetçi olacak

*Siyaseti iyi okuyacak

*AB’yi iyi tanıyacak

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, herkesin merak ettiği AB ile müzakereleri yürütecek ‘Başmüzakereci’ için isim vermedi, ancak nasıl biri olacağı konusunda önemli işaretler verdi.

Gül, AKP’nin önceki günkü MKYK toplantısında, AB ile müzakere sürecine ilişkin bilgi verirken, ‘Üye olan veya halen üyelik müzakerelerini sürdüren bütün ülkeleri bu açıdan inceledik. Değişik ülkelerde bu konuda farklı uygulamalar olduğunu gördük’ dedi.

‘Bazı ülkeler başmüzakerecilik için bir bakanı, bazı ülkeler de bir bürokratı görevlendirmiş’ diyen Gül, hükümet olarak bu konuda kendilerinin nasıl bir yöntem izleyeceğine ilişkin de, ‘Bizde bu kişi mutlaka siyasi biri olmalı’ diyerek önemli bir işaret verdi. Gül, ‘Siyasetçi olacak’ diye tanımladığı ‘Başmüzakereci’nin özellikleri için de şunları söyledi:

‘Siyaseti iyi okuyan ve iyi bilen biri olmalı. Ayrıca, hem içeriyi, hem de dışarıyı, özellikle de AB’yi iyi tanıyan biri olmalı.

Gül’ün bu sözleri, ‘Başmüzakerecilik’ için deneyimli bir siyasetçinin tercih edileceği yorumlarına neden oldu. Gül, özellikleri sıralarken dil bilmesi konusunu ise saymadı. AKP’liler bunu, ‘Dil, başmüzakereci’de olmazsa olmaz niteliklerden biri’ dediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle