GeriGündem Başkent'te suya enflasyon zammı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkent'te suya enflasyon zammı

Başkent'te suya enflasyon zammı
refid:8889971 ilişkili resim dosyası

Ankara'da suyun metreküp fiyatı, Mayıs ayından itibaren yüzde 4,5 oranında arttı.

Bu ay suyun metreküp fiyatı, konutlarda 0-10 metreküpte 1,25 YTL'den 1,30 YTL'ye, 11-30 metreküpte 3,20 YTL'den 3.34 YTL'ye, 30 metreküp üzerinde 4,70 YTL'den 4,91 YTL'ye çıktı. Suyun metreküp fiyatı resmi dairelerde 5,35 YTL'den 5,59 YTL'ye, elçiliklerde 4,19 YTL'den 4,37 YTL'ye, işyerlerinde ise 6,02 YTL'den 6,29 YTL'ye yükseldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  “Suya yapılan zamlar, senelerden beri her ay Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile enflasyon oranında otomatik olarak yapılıyor” dedi. Enflasyon rakımındaki artışın her ay su fiyatlarına yansıtıldığını anlatan Gökçek, “Neyse o ay ki enflasyon rakamı o şekilde suyun metreküp fiyatına uygulanıyor” diye konuştu.

“TARİFE ADALETSİZLİĞİ” İDDİASI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Fazıl Güleken ise diğer büyükşehir belediyeleri ile kıyaslandığında, “Ankara'nın, tarife bazında Bursa'dan sonra en pahalı su tüketen iller arasında yer aldığını” öne sürdü.

Su tarifeleri arasında “adaletsizlik olduğunu” iddia eden Güleken, “Tarifeler ücretlendirilirken 0-10, 11-30 ve 30 metreküpten büyük diye sıralanıyor. 4 kişilik bir aile 10 metreküpten daha fazla su tüketeceği ve 11-30 kategorisine gireceği için çoğunluğun birinci kademeye girme şansı olmayacak ve 2 katı ücret ödeyecektir. Ayrıca faturaların 30 gün yerine 45 gün üzerinden hesaplanması da belediyeyi daha karlı duruma getiren ve vatandaşın cebinden parayı alan bir uygulamadır” diye konuştu.

“İyi bir yönetimin aboneyi düşünen bir yaklaşım izlemesi gerektiğini” belirten Güleken, “ASKİ sudan çok kar elde ediyor. Dar gelirli düşünülmüyor. Mart ve Nisan ayında suya yüzde 3 oranında zam geldi. Mayıs ayında ise yüzde 4,5 oldu” dedi. Güleken, “Fatura kesim tarihlerindeki adaletsizliğin vatandaşı zarara uğrattığını” da öne sürdü.

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ KILIÇ: “ANKARALI HİÇ TASARRUF YAPMIYOR”

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ise Ankaralı'nın suyu ucuza tükettiğini ifade ederek, “Ancak, Ankaralı hiç tasarruf yapmıyor. Su çok değerli ama kıymeti bilinmiyor. Gelecekte sıkıntı yaşanmaması için günlük tüketimde tasarrufa gidilmesi gerekir” uyarısında bulundu.

Kılıç, suya gelen fiyat artışlarının 1996 yılında alınan belediye meclis kararına göre, her ay otomatik olarak ÜFE'deki artış baz alınarak düzenlendiğini bildirdi.

Bu arada, abonenin suya enflasyon oranında gelen zamdan bilgilendiği ve önceki aylarla kıyaslayabildiği “su ve atık su tarifesi” 10 gündür ASKİ'nin internet sitesinde yer almıyor.

ASKİ'nin “http://www.aski.gov.tr/” adlı sitesini kullanarak, ay bazında suyun metreküpüne ödedikleri bedelden haberdar olan aboneler, internetten bu bilgiye ulaşamıyorlar.

ASKİ Genel Müdürü Kılıç, Bilgi İşlem Merkezi'nce yenileme çalışması yapıldığını, tarifenin bu kapsamda siteden çıkarıldığını ifade ederek, “ASKİ aboneleri, kendilerine ulaştırılan faturalar aracılığıyla da suyun metreküpüne ödedikleri bedel konusunda bilgilendiriliyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle