Gündem Haberleri

  Başkent'te sanatçılar sokağı

  Hürriyet Haber
  03.11.2009 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Altındağ Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi, geleneksel Türk el sanatlarının yaşatılması için, sanatçıların kullanımına yönelik, tarihi Ankara evlerinden oluşan “Sanatçılar Sokağı” oluşturuyor.

  Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen imza töreninde, Hacettepe Mahallesi'nde üniversiteye ait alandaki 18 adet Ankara Evi'nde yeni düzenleme yapılacağını söyledi. Projenin finansmanı ile proje sahibinin belediye olduğunu bildiren Tiryaki, belediyenin çalışmaları bir an önce bitirme yönünde çaba göstereceğini kaydetti.

  Oluşturulan evlerde atölye, satış ve sergi salonlarının yer alacağını ifade eden Tiryaki, Sanatçılar Sokağı tamamlandığında, Ankara'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçemeyeceği bir bölge haline geleceğini bildirdi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener de Hamamönü bölgesinde yer alan üniversitelerine ait arazideki evlerin, Ankara'nın kültür ve sanat hayatında yepyeni bir sayfa açacağını vurguladı.

  Bugün dünyanın hangi ülkesine gidilirse gidilsin, tarihi dokunun o kentin mega parçası konumunu koruduğunu belirten Erdener, üniversite olarak belediyenin yapacağı işi takdirle karşıladıklarını söyledi.

  Ankara'nın tarihi kent dokusunun yeniden kazandırılması anlamında iyi bir işbirliği yaptıklarını düşündüğünü anlatan Erdener, binaların istimlaklarının sürdüğünü ve belediyenin alt ve üst yapıyı tamamlayacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Tiryaki ile Erdener protokolü imzaladılar.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı