Gündem Haberleri

  Başkentte kadınlardan yeni yıl konseri

  Seden BAYAT
  23.12.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Ankara Atatürk Spor Salonu'nda verilecek Klasik ve Caz Yeni Yıl Konseri için, çeşitli orkestralardan kadın sanatçıların katıldığı yeni bir orkestra oluşturuldu. Yalnız, başkeman erkek. Bu orkestra 25 Aralık'ta kemancı Galati'ye ve Kerem Görsev Trio'ya eşlik edecek.

  Atatürk Spor Salonu, 25 Aralık'ta, biri hariç diğer tüm üyeleri kadın sanatçılardan oluşan orkestranın sunacağı ‘‘Klasik ve Caz Yeni Yıl Konseri’’ne ev sahipliği yapacak.

  Dört bin kişilik Atatürk Spor Salonu'nu konser mekanı haline getiren ve birçok projeye imza atan Prodüktör Hakan Erdoğan, orkestra üyelerinin kadın sanatçılardan oluşmasını şöyle açıkladı: ‘‘Klasik ve caz müziğine olan ilgiyi arttırmanın bir yolu olarak sahnede estetik yaratmak istedik. O nedenle tüm orkestra sanatçılarının kadın olmasına karar verdik.’’

  Erdoğan, orkestranın kalıcı olmasını istediklerini belirtiyor:

  ‘‘Devlet Operası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Konservatuvar sanatçılarından oluşan bu karma orkestra, Ankara Yeni Yıl Konser Orkestrası adıyla konserlerine devam edecek. Her yıl genişleyerek, orkestraya İstanbul ve İzmir'den de kadın sanatçıların katılımını sağlayacağız.’’

  30 civarında olması planlanan orkestra üyelerinin biri hariç hepsi kadın. Bir tek başkemancı erkek.

  Ankara Yeni Yıl Konseri'ni Şef Erol Erdinç yönetecek. Konserin ilk solisti, Romen kemancı Florin Ionescu Galati. İkinci bölümde, orkestra eşliğinde piyanoda Kerem Görsev, basda Volkan Hürsever ve davulda Ateş Tezer'den oluşan Kerem Görsev Trio yer alacak. Trio Kerem Görsev'in St. Petersburg Orkestrası'yla kaydettiği parçaları seslendirecek.

  Erdoğan, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen önceki yeni yıl konserlerine Ankaralı izleyicilerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi:

  ‘‘Her organizasyonu bir konsept üzerine kuruyoruz. Daha önce, Hipodrom'da Carmina Burana, Yedikule Zindanları'nda İdil Biret, Taş Ocağında Rapsodi, Gar Konserleri, Atatürk Orman Çiftliği'nde Cumhuriyet Karnavalı gibi organizasyonları gerçekleştirdik. Fazıl Say'ın Atatürk Spor Salonu'nda yaklaşık 4 bin kişiye verdiği konser büyük yankı uyandırdı.’’

  Basın sponsorluğunu Hürriyet'in üstlendiği konserin biletleri, Dost Music Center, D&R Ankuva, Best Bahçelievler, SCA Müzik Vakfı ve Kavaklıdere Sineması'ndan alınabiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı