GeriGündem Başkent'te asayişin 6 aylık bilançosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkent'te asayişin 6 aylık bilançosu

Başkentte 2007'nin ilk yarısında meydana gelen asayiş olaylarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azaldığı bildirildi.

Ankara'da bu yıl Ocak-Haziran ayları arasında mala karşı 12 bin 500 olay meydana geldi. Geçen yıl aynı dönemde 15 bin 28 olayın gerçekleştiği Başkentte mala karşı işlenen suçlarda yüzde 16 azalma oldu.

Tüm suçlarda ortalama yüzde 7'lik azalma meydana gelen Ankara'da bu yıl 6 ayda 2 bin 226 oto, 10 bin 330 ev ve iş yeri hırsızlığı, 148 kapkaç olayı gerçekleşti. Geçen yıl 2 bin 405 oto hırsızlığı meydana gelirken, geçen yıla oranla oto hırsızlığında yüzde 7 azalma oldu. 243 kapkaç suçunun gerçekleştiği geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre ise Ankara'da meydana gelen kapkaç olayı yüzde 39 azaldı. Aynı dönemlerde ev ve iş yerinden meydana gelen hırsızlık olaylarında ise yüzde 12 azalma olduğu dikkat çekti. Geçen yılın 6 aylık döneminde başkentte 11 bin 727 hırsızlık olayı meydana gelmişti.

Emniyetin istatistiklerine göre, failleri yakalama oranlarında da artış oldu. Buna göre, şahsa karşı işlenen suçlarda yakalama oranı yüzde 95'e yükseldi.

Başkentte yıl başından itibaren 73 cinayet olayının 70'inin failini yakalayarak adalete teslim edildi. Emniyet yetkilileri, faili meçhul olarak görülen 3 olayın da çalışmalarının sürdüğünü, çok kısa bir sürede aydınlatılacak bu olayla birlikte Ankara'da faili meçhul cinayet kalmayacağını kaydettiler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle