Gündem Haberleri

  Başkent mızıkacıları

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Armoni Müzik Kursu, Trabzon'da ilginç bir anket gerçekleştirdi. Bin kişiyle yüzyüze yapılan görüşmelerde liderlere yakışacak enstrümanların neler olduğu soruldu. Cumhurbaşkanı Sezer'e kanun, Demirel'e davul, Ecevit'e ise bağlama uygun görüldü.

  TRABZON'da faaliyet gösteren Armoni Müzik Kursu, bin kişiye kapsayan anketinde, liderlere yakışan enstrümanları sordu. Ankete katılanlar Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer için kanun, Bülent Ecevit için bağlama yanıtını verdi. Yüzyüze görüşülerek yapılan ankette katılanlara, ‘Liderlerden en çok hangi enstrümanı dinlemek istersiniz?’ sorusu yöneltildi. Soruyu yanıtlayanlar Mesut Yılmaz'dan kemençe, Süleyman Demirel'den davul, Devlet Bahçeli'den kopuz, Tansu Çiller'den ud, Recai Kutan'dan ney ve Altan Öymen'den ise piyano dinlemek istediklerini söyledi. Ankete katılanlar bu liderlerden oluşacak orkestranın adını da yine şıklara göre belirledi. Buna göre liderlerden oluşacak orkestranın adının 'Başkent Mızıkacıları' olmasını 568 anketör uygun gördü. Bu soruya 312 kişi 'Chair (koltuk) Orkestrası', 68 kişi 'Siyaset Orkestrası' ve 52 kişi ise 'TBMM Filarmoni Devlet Orkestrası' cevabını verdi.

  YAKIŞTIRMA NEDENLERİ

  Armoni Müzik Kursu'nun sahibi Mustafa Durgun, siyasilerle yakıştırılan enstrümanlarla ilgili anketi şöyle değerlendirdi: ‘‘Cumhurbaşkanımıza uygun görülen kanun, yasalara olan bağlılığını simgeliyor. Başbakan Ecevit'e uyarlanan bağlama ise kendisinin bir halk ozanı olduğu şeklinde yorumlanabilir. Devlet Bahçeli için söylenen kopuz, Türklerin kulladığı eski bir çalgı olarak gözümüze çarpıyor. Mesut Yılmaz'a yakıştırılan kemençe ise onun Karadeniz insanı olmasından kaynaklanıyor. Kutan'a uygun görülen ney de tasavvuf musikisinin bir çalgısı olmasından kaynaklanıyor.’’

  Kanunda Sezer

  Ankete katılanların yüzde 87'sinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e en uygun enstrüman olarak ‘kanun’u seçmeleri oldukça anlamlı. Anayasa Mahkemesi eski Başkanı olan Sezer, hukuktan ödün vermez kişiliği ile Çankaya Köşkü'nde yeni rüzgárlar estiriyor. Özellikle Kanun Hükmünde Kararname olayındaki tavrıyla, Başbakan Ecevit'le arasında kısa süreli bir soğukluk yaşandı.

  Udda Çiller

  Ankete katılanlar, Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olan DYP Lideri Prof. Tansu Çiller'e ‘ud’u uygun gördüler. Çiller'in, Yeniköy'deki yalısında Boğaz manzarasına karşı yeni siyasi bestelerini ancak bu enstrümanla yapabileceği düşünülmüş olacak.

  Davulda Demirel

  Kendisine ‘davul’ yakıştırılan Demirel, Güniz Sokak'tan siyasete yeniden dönme sinyalleri veriyor. Bu nedenle tokmağı elinden bırakmayacağı izlenimi yaratmış olmalı.

  Bağlamada Ecevit

  ‘Karaoğlan’ adıyla ünlenen ve meydanlarda ‘Halkçı Ecevit’’ sloganlarıyla karşılanan Başbakan Ecevit'e, Halk Müziği'nin demirbaş enstrümanı ‘bağlama’ yakıştırılmış.

  Kopuzda Bahçeli

  MHP Lideri Bahçeli'nin, Orta Asya kökenli enstrüman ‘kopuz’u ustaca çalabileceği düşünülmüş.

  Kemençede Yılmaz

  Ankete katılan Karadenizliler'in ezici çoğunluğu, Rize'den hemşerileri olan ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a da ‘kemençe’yi uygun buldu.

  Piyanoda Öymen

  Entelektüel kimliğiyle CHP Lideri Altan Öymen, vatandaşların gözünde bir ‘piyano’ virtiyözü.

  Neyde Kutan

  FP Lideri Kutan'a, Sanat Müziği'ne olan merakı ve kuvvetli nefesi yüzünden ‘ney’ uygun bulundu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı