Gündem Haberleri

  Başkent gününde Gökçek krizi

  Hürriyet Haber
  11.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı Ankara'nın Başkent oluşunun 74. yıldönümü törenlerine katılmadı. Başta Demirel olmak üzere, bütün gözler Gökçek'i ararken, Gökçek törene davet edilmediğini söyledi.

  Ankara'nın Başkent oluşunun yıldönümünün 10-13 Ekim tarihleri arasında kutlanmasına ilişkin üç günlük program, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapıldı. Kutlama töreninde ‘evsahibi’ konumunda olan kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in törene katılmaması tepki topladı. Gökçek ise dün yaptığı açıklamada, ‘‘Ankaralılar Vakfı'nın bugün böyle bir tören düzenlemesini anlayamadım. Bana bir davet gelmedi. Ankara'nın Başkent oluşunun törenlerinin resmi sahibi önce belediyedir, daha sonra da valiliktir. Biz 13 Ekim Pazartesi günü Ulus Atatürk Heykeli önünde yapacağımız resmi törenle bu kutlamaları başlatacağız’’ bilgisini verdi.

  Ankara Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, siyasi parti temsilcilerinin katılmamasını eleştirerek, ‘‘Diğerleri nerede? Yüzlerini seçimden seçime görmekten bıktık. Ama ilçe ilçe dolaşarak bunları zamanı gelince anlatacağız’’ dedi. Yenimahalle, Keçiören ve Altındağ Belediye başkanlarının da katıldığı törende konuşan Çavuşoğlu, Ankara'nın sahipsizliğini vurgulayarak, ‘‘Ankara milletvekilleri ne işe yararlar’’ tepkisini gösterdi. Vali Erdoğan Şahinoğlu Başkent'te Cumhurbaşkanı ve devleti temsil ettiği halde, kendisine İçişleri Bakanlığının sıradan bir memuru gibi davranılmasından yakındı. Törene, Ankara milletvekillerinden sadece CHP'li Yılmaz Ateş ANAP'lı İrfan Köksalan ve DYP'li Saffet Arıkan Bedük katıldı.

  Törende yaklaşık iki saat kalan Cumhurbaşkanı Demirel de Ankara'nın Cumhuriyetin simgesi olduğunu hatırlattı. Demirel, ‘‘Ankara'ya sahip çıkmak; cumhuriyete ve demokratik, laik, hukuk devletine sahip çıkmak, Büyük Atatürk'e ve onun eserlerine sahip çıkmak demektir’’ mesajını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı