Gündem Haberleri

  Başkasından yumurta ve sperm zina değil

  Hürriyet Haber
  18.03.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, çocuk sahibi olabilmek için yumurta ve sperm sağlanmasının ‘organ bağışından hiçbir farkı olmadığını’ söyledi. Arıtman, ‘Böbrek ve karaciğer nakli nasıl zina sayılmazsa bu hücrelerin tıbbi yöntemlerle kullanılması, nakli de zina sayılamaz’ dedi.

  CANAN Arıtman, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün ‘başka birinin yumurtası veya spermiyle bebek sahibi olanlar için hapis cezası’ öngören yasa teklifi verdiğini hatırlatarak, bunun ‘üreme haklarının önüne dinci anlayışla konulan bir engel’ olduğunu öne sürdü. Kadın doğum uzmanı doktor olan Canan Arıtman şöyle dedi:

  ‘Pek çok evli çiftin tıbben yasal eşinden çocuk sahibi olma imkanı yoktur. Birbirlerini seven, tüm yaşamlarını birlikte geçirmek isteyen, bu arada çocuk sahibi de olmak isteyen insanların, tıbbın imkanlarından yararlanmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Yumurta ve sperm için donör kullanılmasının, organ bağışından hiçbir farkı yoktur. Böbrek nakli, karaciğer nakli nasıl zina sayılmazsa bu hücrelerin tıbbi yöntemlerle kullanılması, nakli de zina sayılamaz. Zina suçunun ölümle cezalandırıldığı, şeriatla yönetilen İran’da bile yumurta ve sperm donörlüğü yasal olarak uygulanmaktadır.’

  Taşıyıcı anneliğin de dinen, ilmen ve insani açıdan bir sakıncasının olmadığını söyleyen Arıtman, ‘Dini pratiklerden yola çıkanların, İslamın tek kaynağı olan Kuran’da, üreme haklarını engelleyici hükümlerin olmadığını bilmesi gerekir. Dindarlıkla bağnazlığı karıştırmamak gereki’ dedi. Arıtman, üreme hakkının önündeki yasal engellerin kaldırılması konusunda kanun teklifi hazırlığı içinde olduğunu da söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı