GeriGündem ‘Başkanlığı dayatıyorlar’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Başkanlığı dayatıyorlar’

‘Başkanlığı dayatıyorlar’

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, siyasi parti liderlerine mektup yazarak, dağılan Anayasa masasına yeniden davet etmesinin ardından gözler, CHP’den gelecek karara çevrildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “CHP’siz olmaz’ yanıtının ardından CHP kilit parti konumuna geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Bülent Tezcan, asıl tıkanmanın başkanlık sistemi tartışmalarından dolayı yaşandığını belirterek, “Başkanlık sistemi dayatmasından vazgeçilmesi” gerektiğini söyledi. Tezcan, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:

“İki yıl önceki komisyonun dağılma nedeni de başkanlık sistemiydi. Bence bu ön sorunu çözmeden yeniden çalışmaya başlamak mümkün değil. Tıkanma noktasını görmek lazım. ‘Önşartsız gelin’ diyor. Ama bence bu ön sorun. Anayasa tutum belgemizde üç kırmızı çizgimiz vardı. Birincisi yasal mevzuatı darbe hukukundan arındırma ve bunun için eşzamanlı çalışma, ikincisi çalışmaların parlamenter sistem esasına göre yapılması ve üçüncüsü ilk dört maddenin tartışılmaması. Bize getirilen öneride bu üç kırmızı çizginin ikisine ilişkin açıklama yok. Ama son karar Sayın Genel Başkanımızın.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle