GeriGündem Başkanların Kasımpaşası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkanların Kasımpaşası

Beyoğlu Belediyesi'nin ilk başkanı Haluk Öztürkatalay ile son başkanı Kadir Topbaş, Kasımpaşalı olduklarını ve bu eski İstanbul semtinde yetişmiş olmaktan kıvanç duyduklarını söylediler. Yaşamının büyük bir bölümünü Kasımpaşa'da geçirmiş olan Öztürkatalay, 1984'te Beyoğlu'nun ilçe olmasından sonra göreve gelen ilk belediye başkanı ünvanını aldı.

1945 Artvin Yusufeli doğumlu olan son başkan Kadir Topbaş'ın ailesi 1935'te Kasımpaşa'da dükkan açmış. Doğumundan bir yıl sora Kasımpaşa'ya gelen Kadir Topbaş'ın ailesi 1955'e kadar Küçükpiyale Mahallesi'nde oturmuş. Topbaşlar, 1955'ten 1988'e kadar ise Kasımpaşa Sururi Mahallesi'nde ikamet etmiş. Yani Kadir Topbaş'ın hayatının tam 42 yılı Kasımpaşa'da geçmiş.

Mimarlık ve ilahiyat eğitimi gören, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde doktora yapan Kadir Topbaş, ‘‘Hayatım boyunca, her gittiğim yerde bulunduğum ortamda göğsümü gere gere Kasımpaşalı olduğumu söyledim’’ dedi. Başkan Topbaş, Alman gazetecinin Kasımpaşa'yı iyi anlamamasının onun için bir talihsizlik olduğunu söyledi. ‘‘Çünkü Kasımpaşa'yı anlamak hayatı daha iyi kavramayı sağlar insana. Eğer o gazeteci arkadaşımız böyle bir şansa sahip olsaydı, önemli bir birikim elde etmiş olurdu’’ diyen Topbaş, 1921 Kasımpaşa Derneği'nin semt için yapacağı tüm çalışmalara destek vereceklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle