Gündem Haberleri

  Başkanın süper uçağı

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Harrison Ford'un başrolünü oynadığı ve yakında Türkiye sinemalarında da gösterime girecek olan ‘‘Air Force One’’ adlı gerilim filmi, ABD Başkanı'nın süper uçağını Hollywood yıldızlarından daha ünlü yaptı. Gizli elektronik aksamla donatılmış olan Clinton'ın özel uçağı ‘‘Air Force One’’ gerçekten de bir süper star. Dünyanın en pahalı jeti kabul edilen uçağın pek çok özelliklerinden bazıları şunlar:

  Boeing 747-200 tipi jet, 70 metre uzunluğunda, 375 ton ağırlığında.

  Saatte 1128 kilometre hız yapabilen uçak, 1.35 milyar lira değerinde.

  ABD Başkanı Clinton için özel yapılmış bu uçaktan iki tane var. Başkan hangisinin içindeyse ‘‘Air Force One’’ anonsu, o uçağın telsiz anons işareti oluyor.

  İçindeki elektronik aksam, bir atom saldırısından sonra bile çalışabiliyor.

  Roket saldırısı halinde, uçak gövdesinden yönlendirilen sıcak balonlar, düşman atışlarının yönünü değiştiriyor.

  Boeingin en büyük özelliği, bir hafta boyunca havada kalabilmesi ve havada yakıt ikmalinin yapılabilmesi.

  Air Force On'un deri koltuklu bir salonu, iki kişilik yataklı bir yatak odası, konferans odası, acil müdahale için ameliyathanesi var.

  Jette, 12 televizyon ve video cihazı bulunuyor.

  Uçaktaki 85 telefonun hepsi, dinlenmeye karşı emniyetli.

  Bir söylentiye göre uçakta bir de ‘‘imdat kapsülü’’ bulunuyor ve tehlike anında Başkanı jetten fırlatabiliyor. Ancak Beyaz Saray yetkilileri, bu söylentiye sadece ‘‘Yorum yok’’ demekle yetiniyorlar.

  Dünya bu filmi konuşuyor

  Harrison Ford, Glenn Close, Gary Oldman, Wendy Crewson, Liesel Matthews ve Jurgen Prochnow'un başrollerini paylaştığı film, oldukça hareketli bir gerilim filmi. Harrison Ford'un ABD Başkanı'nı canlandırdığı filmde, terörist bir grubun ‘‘Air Force On’’ uçağını kaçırmasıyla başlayan olaylar dizisi işleniyor. Filmin yönetmeni, daha önce Das Boot ve Outbreak filmlerinden tanınan Wolfgang Petersen. Filmin çekimine ABD ordusu yardımcı oldu. altı adet F-16 avcı uçağı, bir adet MC-130, bir adet C-5 A nakliye uçağı, bir adet C-141, iki adet C-130 kargo uçağı ve iki adet UH69 Blackhawk helikopteri, çekimlere katıldı. Ayrıca 20 adet askeri kara taşıtı ve 250 ordu personeli, film için çalıştı. Askeri yetkililer, bir şeyin gerçeğin aynısı olmasına izin vermediler: Uçağın iç dekoru ve planı...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı