GeriGündem Başkanın karşı oyuna rağmen itirazlara yine ret
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkanın karşı oyuna rağmen itirazlara yine ret

Başkanın karşı oyuna rağmen itirazlara yine ret
refid:17471877 ilişkili resim dosyası

Balyoz davasında tutuklanan Emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Orgeneral Şükrü Sarışık, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar’ın da aralarında bulunduğu 50 sanığın itirazı reddedildi.

İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay’ın muhalefetine karşın, üye hâkimler Metin Özçelik ve Birol Bilen’in sanıkların itirazının reddedilmesi yönünde karar verdi. Haklarında tutuklama ve yakalama kararı çıkarılan sanıkların tümü hakkında kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, ayrıca sanıkların delil karartma, yeni delil elde edilmesine engel olma tehlikesinin bulunduğunun belirtildiği kararda, sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı ifade edildi.

Başkan yine şerh koydu

Karara Mahkeme Başkanı Şeref Akçay muhalefet etti. Akçay 1 Mart tarihinde Balyoz tutuklamalarına yapılan itiraz kararına da şerh koymuş ve sanıkların tahliye edilmesi yönünde görüş bildirmişti. Akçay, 1 Mart’taki karardaki şerh gerekçelerini yine sıraladı. Akçay şöyle dedi: “Demokrasilerde halkın seçtiği siyasi iktidarın yine bunun dışında hangi nedenlerle olursa olsun, görevden uzaklaştırılması kabul edilir bir şey değildir ve sanıkların yargılanmaması gerektiğini kimse söyleyemez. Sorulması gereken soru, sanıkların 5-7 Mart 2003 tarihindeki bu toplantıdan sonra bu eylemlerini devam ettirecek herhangi bir faaliyette, herhangi bir icrai faaliyette bulunmuşlar mıdır sorusudur. Gerek iddianamenin tümünde gerek iddianame açılana kadar dosyaya konulan CD’lerde, gerek iddianameden sonra Gölcük’te çıktığı belirtilen dosyalarda bu tarihten sonra sanıkların eylemleri devam ettirdiğine dair veya bu iradeyi taşıdıklarına dair herhangi bir delil yoktur. Bu nedenlerle, itirazların kabul edilmesi görüşünde olduğum için çoğunluğun görüşüne katılmıyorum.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle