Gündem Haberleri

  Başkandan dayak intikamı

  Osman Nuri BOYACI- Hasan ASLAN/SARAYKÖY / Denizli / DHA
  27.10.2007 - 17:55 | Son Güncelleme:

  Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Orhan Karaköse'nin, 12 gün önce Esnaf Lokali'nde kendisini döverek hastanelik eden Muhammet Akça'nın belediyede çalışan geçici işçi eşi Gülçin Akça'yı bu nedenle işten çıkarttığı iddia edildi.

  Su ve Emlak Servisi Tahsilat şefi olarak çalışan Gülçin Akça'ya işten çıkarma yazısını Belediye Başkanı Orhan Karaköse 15 gün raporlu olduğu için Başkan Vekili Mehmet Tığlı tebliğ etti. Yazıda 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu'nun 49'ncu maddesine göre, işçi sayısının fazla olduğu, bu nedenle iş akdinin yeniden çağırılıncaya kadar askıya alındığı belirtildi. Sekiz yıldır Sarayköy Belediyesi'nde geçici işçi olarak çalışan Gülçin Akça ile kendisini döven Muhammet Akça'nın 10 Nisan 2005 tarihinde, nikahını da Belediye Başkanı Orhan Karaköse'nin kıydığı öğrenildi. Kocabaş D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Muhammet Akça ile DSP'li babası Mustafa Akça'nın 2004 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı Orhan Karaköse'yi destekledikleri öğrenilirken, Başkan Karaköse'nin kendisini döven Muhammet Akça'dan eşini işten çıkaratarak intikam aldığı iddia edildi.

  Gülçin Akça'nın işten çıkarılması ilçede günün konusu oldu. Gülçin Akça ve ailesi işten çıkarılma kararı karşısında şaşkına döndüklerini söyledi. Olaydan 11 gün sonra işten çıkarılan Gülçin Akça babasının evinde yaşadığı şoku atlatmaya çalıştığını ifade etti. Eşi çalıştığı belediyenin başkanını dövmek suçundan cezaevinde olan Gülçin Akça, Belediye Başkanı Orhan Karaköse'nin kendisinden intikam aldığını ve işten attığını öne sürdü.

  ‘BAŞKANA SİLAH ÇEKMEDİ’
  Belediye Başkanı Orhan Karaköse'yi dövmek suçundan tutuklanan ve Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulan Muhammet Akça'nın babası Mustafa Akça, oğlunun başkana silah çekmediğini ileri sürdü. Cezaevinde ziyaret ettiği, oğlunun olay sırasında başkanın da kendisinin de alkollü olduğunu anlattığını belirten Mustafa Akça, “Bu bir sarhoş kavgasıdır, siyasi yönü de yoktur. Son yerel seçimlerde, Orhan Karaköse'ye destek verdik. Oğlum Muhammet de Başkan Karaköse'yi destekledi. Oğlum sadece başkanı değil, ilçedeki 4 bin CHP'liyi dövmüştür. Destek verdiğimiz bir adayı ve partisini dövmüştür. Suçlunun kim olduğuna Sarayköy halkı karar versin” dedi.

  ‘ÇIKARMADIK, İŞ AKDİNİ ASKIYA ALDIK’
  CHP'li Belediye Başkanı Orhan Karaköse ise, Gülçin Akça'nın işten çıkarılmadığını, iş akdinin askıya alındığını söyledi. Raporlu olduğunu, göreve döndüğünde konuyu meclis üyeleriyle yeniden görüşeceğini söyleyen Karaköse, “Bu uygulama bizim belediye bütçesi ve gelir giden dengesi göz önüne alınarak yaptığımız uygulamalardan biri. Nüfusu 10 binden fazla olan belediyelerde personel gideri bütçenin yüzde 30'unu geçemiyor. Belediyemiz de bu limitin üzerinde olduğu için böyle bir karar alınmış. Bunun başımıza gelen olayla hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı