Gündem Haberleri

  Başkan Ağır cezadan beraat etti

  A.A
  23.01.2006 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Manisa'nın Alaşehir İlçesi Belediye Başkanı Kadir Daş'ın, izinsiz yıkım yaparak tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat ettiği bildirildi.

  Kadir Daş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'nün, Beş Eylül Mahallesi Sümer Oral Caddesi'nde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü adına kayıtlı Yonca Han'ı, 2003 yılında izinsiz yıkarak tarihi esere zarar verdiği gerekçesiyle, kendisini mahkemeye verdiğini hatırlattı.

  Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davayla ilgili yaptığı savunmasında, söz konusu Yonca Han'ın eski eser özelliği olmadığını, basit birer briket duvarla çevrilmiş işyerlerinden oluştuğu anlatan Daş, işyerlerinin mimari projesi ve ruhsatı olmayan yığma dükkanlar olduğunu ifade etti. Dükkanların mezbelelik görüntüsüyle çevre ve görüntü kirliliğine neden olduğunu bildiren Daş, şunları kaydetti:

  “Bazı kişiler bilinçli olarak şikayet ettiler. Bunun üzerine mahkeme, söz konusu dükkanların tarihi eser özelliği taşıyıp taşımadığının tespiti için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi heyeti yıkılan dükkanların tarihi eser özelliği taşımadığı yönünde rapor verince, berat ettim.

  Mahkemenin lehine sonuçlanması üzerine, yıkılan işyerlerinin bulunduğu alanı düzleştirdiklerini ve taş döşendiğini anlatan Daş, İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bu kez de bölgeye izinsiz taş döşendiği için kendisi hakkında görevini kötüye kullandığı iddiasıyla dava açtığını belirtti. Daş, şöyle devam etti:

  “Dava üzerine Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma açılmasıyla ilgili izin istedi. Bakanlığın soruşturma izni vermesi üzerine, aynı davadan daha önce beraat ettiğim için soruşturmaya gerek olmadığı yönünde Danıştay'a itirazda bulunduk. İtirazımız kabul edildi.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı