Gündem Haberleri

  Başka komisyondan Anayasa çıkabilir

  Hürriyet Haber
  01.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun bugün yeniden başlayacak toplantıları öncesinde AK Parti’den sürpriz bir değerlendirme geldi.

  Komisyon üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Ben bir Anayasa çıkacağı kanaatindeyim, ama bu komisyonda olur mu olmaz mı daha sonra başka bir komisyonda mı devam edilir, bunu şimdiden kestirebilmek zor” dedi. BDP’nin ardından AK Parti ve MHP de dün temel hak ve özgürlükler bölümüyle ilgili öneri taslaklarını sundular. CHP de öneriler taslağını bugün komisyona verecek. Şentop ise süreçle ilgili şunları söyledi: “Yeni Anayasa, ülke açısından bir siyasi tercih olmaktan çıkmış, tarihi bir zaruret haline gelmiştir. Bundan hiçbir siyasi partinin kaçamayacağını düşünüyorum. Şu anda Türkiye’nin bir anayasası yok. Yaşanan süreç içerisinde 1982 Anayasası’nın sosyal meşruiyet zemini ortadan kalkmıştır. Bu bakımdan Türkiye’nin gerçek anlamda bir anayasası olmadığı için bir anayasaya ihtiyacı var.” Şentop, vatandaşlık tanımında “Türk vatandaşlığı ve Türk’tür” ifadelerini çıkarmaları konusunda da, şöyle konuştu: “Bunların biraz darbe dönemi anayasalarının yaklaşımıyla ilgili bir problem olduğunu düşünüyoruz. 1924 Anayasası’ndaki tanımı bugünküne göre daha ileri bir tanım. Dünyada belli başlı bir çok anayasaya baktığımızda, onların yarısında vatandaşlıkla ilgili hiçbir hüküm yok. Kalanların yarısında da bir tanım yok. Bu Anayasa zaten Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası. Dolayısıyla vatandaşlık bu devletin vatandaşlığıdır. Bu tür tanımlamaların hukuki olmadığı kanaatindeyiz.”

  MHP: Doğal olarak Türk’tür

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ise “Bu Anayasa Türkiye Cumhuriyeti devletine, milletine yapılıyor. O zaman bu vatandaşın adı doğal olarak nedir?
  Türk’tür. Dünyanın her yerinde ve bütün anayasalarında olduğu gibi. Alman, İspanyol, Fransız, İtalyan anayasalarında bu böyledir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı