Gündem Haberleri

  Başka gezegenlerde (ötegezegen) gökyüzünün rengi mavi mi?

  Hürriyet Haber
  14.06.2017 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Başka gezegenlerde, 'ötegezegenler'de gökyüzünün bir rengi var mıdır veya bu renk mavi midir? İşte merak edilen bu sorunun cevabı

  Her gezegende gökyüzünün rengi farklı olabilir. Güneş Sistemi’nin dışında, yani uzaktaki başka yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlere ötegezegen deniyor. Bir gezegenin gökyüzü rengi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar: atmosferin basıncı, yoğunluğu ve kimyasal içeriği, toz partiküllerinin yoğunluğu, buhar ve bulutlar, gezegenin büyüklüğü, durumu, içeriği ve biyolojik hareketlilik gibi özellikler atmosferin rengini değiştirebiliyor.

  Dünya’da gökyüzünün rengi sanki hiç değişmiyormuş gibi hep mavi olarak kabul edilse de gün doğumu ve batımında kızıla çalan bir turuncu olduğunu görebiliriz. Hatta bazen alacalı, mor ve eflatun tonlarında ya da yeşil de görünebilir. Güneş ışınları atmosferdeki gazların bir kısmı tarafından belli oranlarla emilirken, bir kısmı tarafından tamamen geri yansıtılıyor. Bu durum, ışınların renklerinin açılarına göre değişmesine sebep olur. Özetle bazı gezegenler bizimki gibi mavi gökyüzünesahipken, bazıları mor, bazıları kızıl ya da kahve, bazıları da beyaz ya da sarı olabilir.

  Popular Science

  Etiketler: gökyüzü , renk , mavi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı