GeriGündem Bask halkının yüzde 81'i hükümetle diyalog taraftarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bask halkının yüzde 81'i hükümetle diyalog taraftarı

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetimi tarafından yaptırılan bir ankette, Bask halkının yüzde 81'inin, İspanyol hükümetinin terör örgütü ETA ile diyaloğa başlamasından yana olduğu ortaya çıktı.

Bask hükümeti tarafından açıklanan ve geçen ekimde yapıldığı belirtilen ankette, ETA ile diyaloğa girilmesini isteyenlerin yüzde 38'inin örgütün silah bırakacağını, yüzde 12'sinin de örgütün ateşkes ilan etmesi şartını öne sürdüğü belirlendi. Basklılar, ETA ile İspanyol hükümeti arasında diyalog olması halinde yapılacak olası müzakerelerde, tüm kurbanların tanınması, silah bırakılması ve tutuklu ile iltica edenlerin durumunun masaya yatırılmasının başlıca konular olması gerektiğini savundu.

Bask halkı, sosyalist hükümetin tüm girişimlerine rağmen Bask bölgesinde barışın sağlanacağına dair Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ve ETA'ya olan güvenlerinin az olduğunu, ancak umutlarının bulunduğunu açıkladı.
Ankete katılanlar, Bask bölgesinde barışın sağlanmasında en önemli etkenlerin, tüm şiddet mağdurlarına sosyal ve kurumsal yardım, ETA'nın gençlik kolu Kale Borroka'nın silah bırakması, ETA'nın ateşkes ilan etmesi ve kapatılan Batasuna partisinin şiddeti kınaması olacağını kaydetti.

Bu arada İspanyol ABC gazetesinde bugün çıkan bir haberde, terör örgütü ETA'nın, kapatılan Batasuna partisinin yöneticilerini son zamanlarda “barışın sağlanmasına ilişkin” verdiği demeçlerden dolayı uyardığı ileri sürüldü.
Batasuna partisinin yöneticilerinin, Bask bölgesinde barışın sağlanmasına yönelik “olumlu ve zafer havası” yaratan demeçler vermesinden rahatsız olan ETA'nın “yavaş olun” emri verdiği iddia edildi.

Öte yandan Katolik dergisi “21 RS”nin verdiği haberde, Bask bölgesinde barışın sağlanması için Fransız Kardinal Roger Etchegaray, İrlandalı keşiş Alec Reid ve Basklı papaz Joseba Segura'nın, ETA ile sosyalist hükümet arasında arabuluculuk yaptığı öne sürüldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle