Gündem Haberleri

  Basiretsizmiş

  Hızır HACISALİHOĞLU
  07.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi’nin İtalyan Vatandaşı rahibi Andrea Santoro’nun kurban gittiği cinayet kentteki asayiş ve güvenlik eksikliğini ortaya koydu. Trabzon son aylarda patlak veren TAYAD’lıları linç girişimleri, Trabzonsporlu futbolcuların otomobil ve işyerlerinin kurşunlanması ve mafya tehditleriyle gündeme oturdu.

  Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir’in öldürülen rahibin "misyonerlik faaliyetleri" nedeniyle gazetelere haber olduğunu açıklamasına rağmen, kilisenin tek bir polis tarafından bile korunmuyor olması, "basiretsizlik" diye nitelendi. Yavuzdemir’in valiliği sırasında Trabzon’da meydana gelen büyük olaylar şöyle sıralanıyor:

  TAYAD’A LİNÇ

  6 NİSAN 2005

  Trabzon’un Kemerkaya Mahallesi Kunduracılar ve Kahramanmaraş caddelerinde TAYAD üyesi 5 kişi F tipi cezaevlerine ilişkin bildiri dağıtmak istedi. Zeynep Erduğrul, Nurgül Acar, Emre Bakır, Çetin Güven ve İhsan Özdil isimli kişiler infiale kapılan kalabalık tarafından linç edilmek istendi. Polis TAYAD’lıları zırhlı araçla olay yeriden uzaklaştırdı.

  10 NİSAN 2005

  İlk olaydan dört gün sonra Trabzon Meydan Parkı’nda yine TAYAD’lıların basın açıklaması sırasında A.U isimli bir kişi "Saldırın bunlara, saldırana servetimi bağışlarım" diye bağırınca toplanan kalabalık eylemcileri dövdü.

  FUTBOLA KURŞUN

  29 OCAK 2006

  Trabzonsporlu milli futbolcular Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz ile eşlerinin araçlarına ve dükkanlarına silahlı saldırı düzenlendi. Hakan Süleyman adlı kişinin iki futbolcudan haraç istediği ortaya çıktı. Haraç çetesinden bir kişi yakalanırken iki kişinin aranmasına devam ediliyor.

  MAFYA İLE ŞİRKET

  Emniyet Müdür Yardımcısı İbrahim Azcan’ın eşi Nihal Azcan’ın ortağı olduğu Uzay güvenlik danışmanlık Koruma ve Eğitim Hizmetleri AŞ’nin ortaklarından birinin de bahis skandalında adı geçen Zeki Mazlum’un kız kardeşi Şenay Mazlum olduğu ortaya çıktı. Sedat Peker’in adamlarından olduğu öne sürülen ve pek çok yasa dışı işe adı karıştığı iddia edilen Zeki Mazlum’un kızkardeşi aynı zamanda şirketin yönetim kurulu üyesi. Bu şirketin kentte birçok kuruluşun güvenlik hizmetini yürüttüğü öne sürüldü.

  Bilgi aldı

  İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Konsolos Stefano Canzio Vali Hüseyin Yavuzdemir’i makamında ziyaret etti. Ardından Adli Tıp Kurumu’na gitti. Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturmayı yürüten savcıyla da görüşen Canzio, olayla ilgili bilgi aldı.

  Vali: Koruma istemedi

  Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, "Daha önce bazı gazetelerde öldürülen papaz Andrea Santoro hakkında misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu yolunda eleştiri haberleri çıkmıştı. Emniyet güçlerimiz, bu eleştiriler nedeniyle tehdit almış olabileceği ihtimalini göz önüne alarak bu yönde de araştırma yapıyor. Ölen papazın bu yönde yetkili makamlara yaptığı bir başvuru ve koruma talebi bulunmuyordu" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı