Gündem Haberleri

  Basireti bağlanmış!

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 16:58 | Son Güncelleme:

  Ankara'nın Polatlı ilçesine bağlı Temelli beldesinde bu sabah trenin hemzemin geçitte öğrenci servisine çarpması sonucu 7 öğrenci öldü. 10 öğrenci yaralandı. Polatlı Kaymakamı Muammer Aksoy, kazanın meydana geldiği kontrolsüz geçitte, görüş alanının açık olduğunu ve kazanın şoförün aceleci davranmasından kaynaklandığını anlattı. Ancak, sonunda şu ilginç yorumu yaptı: Şoförün basireti bağlanmış, kazada kendi çocuğu da öldü.

  Polatlı Kaymakamı Muammer Aksoy, kazanın meydana geldiği kontrolsüz geçitte, görüş alanının açık olduğunu ve kazanın şoförün aceleci davranmasından kaynaklandığını anlattı. Ancak, sonunda şu ilginç yorumu yaptı: Şoförün basireti bağlanmış, kazada kendi çocuğu da öldü.


  Bugün saat 08.05'te Polatlı İstasyonu'ndan Ankara yönüne hareket eden Mavi Tren, 08.30 sıralarında Temelli İstasyonu yakınlarındaki hemzemin geçitte önüne aniden çıkan öğrenci minibüsüne çarptı.

   

  Bir okulun öğrencilerini taşıyan minibüs, trenin önünde 200 metre kadar sürüklendi. Kaza sonucu minibüste bulunan öğrencilerden 7'si  öldü. 10 öğrenci yaralandı.

   

  Kazada yaralanan Ücret ve Yenihisar köylerinden merkezdeki çok programlı liseye öğrenci taşıyan 06 AU 3306 plakalı servisin sürücüsü İzzet Güler (43), Polatlı Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Ankara'ya sevk edildi.

   

  Kazada araçta bulunan öğrencilerden Hüsamettin ve Yalçın Koç, Mehmet Güler, Ahmet Selim, Hüseyin Uçar, Lokman Demirel ve İbrahim Aktaş öldü.  
    

  Kazada yaralanan Emine Yazıcı, Mesudiye Yiğiter, Menekşe Uçar, Dilek Demir, Emel Arıkan, Halime Güler ise Polatlı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 

  Hastane bahçesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Polatlı Kaymakamı Muammer Aksoy, kazada hayatını kaybeden öğrenciler için okullarında tören düzenleneceğini bildirdi. Aksoy, okulda bulunan öğretmen ve öğrencilere psikolojik tedavi uygulandığını belirtti.

  Kaymakam Aksoy, gazetecilere önce tüm kusurun şoförde olduğunu gösteren işaretleri tek tek anlattı.

  Kaymakam, kazanın meydana geldiği kontrolsüz geçitte, görüş alanının açık olduğunu ve kazanın şoförün aceleci davranmasından kaynaklandığını belirtti.. Öğrencileri taşıyan servis minibüsünün hemzemin geçide yaklaştığı sırada geçidin karşı tarafında bulunan bir kamyon tarafından ”selektör” ile uyarıldığını kaydeden Aksoy, “Şoför geçebilirim sanmış, ön tarafı kurtarmış ama tren arka taraftan çarpmış, çarpmanın etkisiyle arka koltuklarda oturan öğrenciler hayatlarını kaybetmişler” diye konuştu.

  Ve kaymakam ardından da şu  yorumu yaptı: “Hiç kimse göz göre göre kaza yapmak istemez. Şoförün basireti bağlanmış, kazada kendi çocuğu da öldü.”

  Bu arada, Polatlı'dan Ankara'ya sevk edilerek Ankara Hastanesi'nde tedavi altına alınan minibüs sürücüsü İzzet Güler ile SSK Dışkapı Hastanesi'ne kaldırılan öğrenci Dilek Demir'in hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

  Temelli Çok Programlı Lisesi yakınlarında sabah saatlerinde meydana gelen kazada yaralananlar ile hayatını kaybeden öğrencilerin cenazelerinin getirildiği Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi, öğrenci yakınlarının akınına uğradı.

  POLATLI'DAKİ YARALILARIN DURUMU

  Polatlı Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hilmi Gözükaya ise hastanelerine kazadan sonra 8 yaralı, 7 ölü getirildiğini bildirdi.

  Gözükaya, 4 öğrencinin olay yerinde, 3 öğrencinin ise yolda hayatını kaybettiğini belirterek, hastaneye ilk etapta 7 yaralı getirildiğini söyledi.

  Samet İhsan Uzuner adlı bir öğrencinin ise hastaneye daha sonra getirilmesiyle yaralı sayısının 8'e yükseldiğini anlatan Gözükaya, servis şoförü İzzet Güler ve öğrencilerden Dilek Demir'in Ankara Numune ve SSK hastanelerine sevk edildiğini kaydetti.

  Emine Yazıcı adındaki öğrencinin ameliyat edildiğini ve dalağını almak zorunda kaldıklarını belirten Gözükaya, tedavi altındaki 6 öğrenciden birinin omuriliğinde, diğerinin ise köprücük kemiğinde kırık bulunduğunu kaydetti.

  Kazada Gülümser Bilici ve soyadı Güler olan bir kız öğrencinin daha yaralandığını belirten Gözükaya, bu öğrencilere ilk müdahalenin sağlık ocağında yapıldığını ve hastaneye getirilmeleri durumunda kontrol altına alınacaklarını söyledi.

  Açıklamadan kısa süre sonra Gülümser Bilici, ailesinin refakatinde hastaneye getirildi. Bilici ilk muayenenin ardından pansumanı yapılarak, müşahede altına alındı.

  Güler soyadlı kız öğrencinin de bulunup hastaneye getirileceği ifade edildi.

  Bu arada kazada yaşamını yitiren öğrencilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmesine de başlandı.

  ANKARA'DAKİ YARALILARIN DURUMU

  Ankara'da tedavi altına alınan servis minibüsünün şoförü İzzet Güler ile öğrenci Dilek Demir'in sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  Ankara Hastanesi'nde bulunan şoför İzzet Güler'in, çekilen tomografisinin temiz çıktığı, vücudunda herhangi bir kırık bulunmadığı kaydedildi.

  Polatlı'dan sevk edilirken ağır yaralı olduğu ifade edilen Güler'in, genel sağlık durumunun iyi olduğu, boynunda kırık bulunabileceği şüphesiyle Ankara'ya gönderildiği belirtildi.

  Yüzünde cam kırıklarının yol açtığı kesikler bulunan Güler, kollarında meydana gelen güç kaybına sinirlerde oluşabilecek bir zedelenmenin yol açabileceği şüphesiyle hastaneye yatırıldı.

  SSK Dışkapı Hastanesi'nde tedavi alınan öğrenci Dilek Demir'in de hayati tehlikesi bulunmadığı ifade edildi.

  Vücudunda kırık kemik bulunmayan Demir'in, yüzündeki kesiklerden dolayı plastik cerrahi operasyonu geçirebileceği bildirildi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir, kazanın bir anda meydana geldiğini belirterek, “Bir arkadaşımız 'eyvah tren' diye bağırınca biz o tarafa baktık. Daha başımızı çevirirken tren gelip bize çarptı” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı