Gündem Haberleri

  Başını taşla ezip boğazını kestiler

  Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)
  11.12.2009 - 07:59 | Son Güncelleme:

  ADANA’da eşinin cenazesi için Almanya’dan gelen 62 yaşındaki Halil Bürük’ü borç para vermediği için başını taşla ezip, boğazını bıçakla keserek öldürdükleri iddia edilen akrabası 39 yaşındaki Ali Rıza Alav 18 yıl, 29 yaşındaki Aydın Almaz ise ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

  Almanya’da yaşamını sürdüren Halil Bürük’ün eşi 60 yaşındaki Latife Bürük geçen şubat ayında hayatını kaybetti. Adana’ya dönüp eşini toprağa veren Bürük, 12 Mart’ta evinde başı taşla ezilip, boğazı bıçakla 5 yerinden kesilerek öldürüldü. Olay günü eve 2 kişinin geldiğini belirleyen polis, görgü tanıklarının verdiği eşkal doğrultusunda robot resmini çizdiği şüphelilerin Bürük’ün akrabası Ali Rıza Alav ile arkadaşı Aydın Almaz olduğu belirledi. Olaydan 9 gün sonra yakalanan 2 cinayet şüphelisi tutuklandı.

  Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar karar duruşmasına çıktı. Suçu kabul etmeyip, birbirlerini suçlayan sanıklardan Alav, cinayeti arkadaşı Almaz’ın işlediğini ileri sürerek, “Maddi durumum iyi değildi. 500 TL borç istedim. ‘Git çalış’ diyerek yüzüme tükürdü, sövüp, hakaret etti. Aydın da yerdeki taşı alıp kafasına vurdu. Daha sonra da bıçakladı. O sırada yerde olduğu için engel olamadım. Sese gelen komşularına ölen eşine ağladığını söyleyip, olay yerinden ayrıldık” dedi.

  Almaz da arkadaşı Alav’ı suçlayarak, “Akrabası olduğunu söylediği yaşlı adamın yanına gittik. Bir ara tuvalete gittim. Döndüğümde tartışıyorlardı. Birbirlerine küfrediyorlardı. Elinde ameliyat eldiveni olan Ali Rıza Alav, ‘Bana nasıl namussuz dersin’ diyerek Halil Bürük’e taşla vurdu. Engel olamadım. İkisi de farklı yönlere düşmüştü. Ali Rıza Alav’ın yüzünde ve boynunda tırnak izleri vardı. Olayı kimseye söylemememi istedi. Beni olayın yandaşı yaptı” diye ifade verdi.

  Alav, tutuklandığı mahkemedeki ifadesinde de, kullandığı banka kredileri ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için evine haciz geldiğini, bazı eşyaları satmasına karşılık borcu kapatamadığını belirterek, “Bu nedenle borç istemek için evine gitmiştim. Mahalleden arkadaşım olan Aydın da benimle geldi. Halil amca, konuşma sırasında para ödemeyeceğini söyleyip, ‘Elin ayağın tutuyor, niye çalışmıyorsun? Paranı ne yaptın? Orada burada yiyeceğine git borçlarını öde’ deyip, hakaret etmeye başladı. Bu yüzden aramızda tartışma çıktı. Aydın da sinirlenip, önce taşla başına vurdu, sonra bıçakla boğazını kesti. Onu engellemeye çalıştım. Daha sonra apartmandan ayrıldık. Bu sırada bizi gören komşularına, ’Evinde televizyon açık. Eşini kaybettiği için üzüldü. Onu kendi haline bırakın’ diyerek binadan çıktık” demişti. Olaydan birkaç saat önce esrar kullandığını bildiren Almaz da, susma hakkını kullanıp, ifade vermemişti.

  Mahkeme, her iki sanığı suçlu bulup, ‘Kasten adam öldürme’ suçundan ömürboyu hapis cezasına mahkum etti. Alav’ın suçu cinayeti haksız tahrik altında işlediğine kanaat getirilerek 18 yıl hapse indirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı