Gündem Haberleri

  Başını örttü ayağını açtı

  Hürriyet Haber
  20.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türbanlı olarak TBMM'deki yemin törenine giren, ancak büyük tepki aldığı için yemin edemeden ayrılan Merve Kavakçı, dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın İl Genel Meclisi'nde verdiği brifinge çıplak ayaklı olarak katıldı.

  TBMM'nin açılışında Genel Kurul salonuna türbanıyla girerek tartışma yaratan FP'li Merve Kavakçı, dün de İstanbul Belediye Başkanı FP'li Ali Müfit Gürtuna'nın düzenlediği brifingte, yine giysisiyle dikkatleri üzerinde topladı. Merve Kavakçı, Gürtuna'nın dün İstanbul'un sorunlarıyla ilgili İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, ilçe ve belde belediye başkanlarına verdiği birifinge, kız kardeşi Ravza Kan ile katıldı. Salona girişinde diğer izleyicilerin alkışlarıyla karşılanan Merve Kavakçı'ya, Gürtuna, FP Genel Başkan Yardımcıları Nevzat Yalçıntaş ile Ali Coşkun'un da yeraldığı protokol sırasında yer verildi.

  Toplantıya krem rengi tayyör ile gelen ve kıyafetini tamamlayan aynı renkte türban takıp çanta taşıyan Merve Kavakçı, bu kez de çıplak ayaklarıyla dikkati çekti. Çorap giymeyen ve ayaklarını bütünüyle ortaya çıkaran bantlı yazlık ayakkabıları tercih eden Kavakçı'nın bu görüntüsü, gazetecilerin ilgi odağı oldu. TBMM'ye türbanla girmekte direndiği için krize neden olan Merve Kavakçı'nın ayaklarını ve bileklerini açıkta bırakan bantlı ayakkabısı ‘‘tesettürlü’’ giyim tarzına uygundu. Ancak yine de Merve'nin dikkati çeken çıplak ayakları, tartışma konusu oldu.

  SAKINCASI YOK DENİYOR

  Merve Kavakçı'nın dün brifinge geldiği kıyafeti konusunda görüşlerini açıklayan din adamları, kadınların ayaklarının görünür olmasının dinen bir sakınca yaratmadığını belirttiler. Yetkililer, bu nedenle Kavakçı'nın yazlık ayakkabı giymesinin bir mahsurunun bulunmadığını belirterek ‘‘Bu giyim tesettüre uygundur. Kadının ayağı, bilekten itibaren açık olabilir’’ dediler.

  Toplantının sonunda medya mensuplarının milletvekilliğinin devam edip etmeyeceği konusundaki ısrarlı sorularına yanıt vermekten kaçınan Merve Kavakçı, ‘‘Hayırlı günler, teşekkür ederim’’ diyerek binadan çıktı. Kavakçı, Ankara plakalı bir araçla belediyeden ayrıldı.

  Dikkatler ayaktaydı

  Milletvekilliği dava ve tartışma konusu olan Fazilet Partili Merve Kavakçı çıplak ayaklarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. TBMM'ye türbanlı olarak giren ve öyle kalmakta da ısrar eden Kavakçı'nın, İl Genel Meclisi toplantısına ayaklarının büyük bölümünü açıkta bırakan bantlı bir ayakkabıyla girmesinin, yani ayaklarının bilekten aşağısının görünmesinin dinen sakıncası olmadığı belirtildi. Kavakçı'ya, Ali Müfit Gürtuna, FP Genel Başkan Yardımcıları milletvekilleri Nevzat Yalçıntaş ile Ali Coşkun'un da yeraldığı protokol sırasında yer verildi.

  Türkiye'nin gündemini altüst etmişti

  FAZİLET Partisi'nin 18 Nisan seçimlerinin ardından TBMM'ye taşıdığı 3 kadın milletvekilinden biri olan Merve Kavakçı, yemin töreninde türban krizi yaratmıştı. Kavakçı, yemin için geldiği Meclis Genel Kurulu'na türbanla girmiş ve ülke göndemini altüst etmişti. Necmettin Erbakan'ın son anda milletvekili aday listelerine yerleştirdiği ileri sürülen Kavakçı'nın, FP'li diğer kadın milletvekili Nazlı Ilıcak'la birlikte Genel Kurul Salonu'na girmesinin ardından sadece DSP milletvekilleri durumu protesto etmişlerdi. Meclis'teki diğer partilerden destek bulamayınca yemin edemeden Meclis'ten ayrılan Kavakçı'nın, daha sonra ABD vatandaşı olduğu ortaya çıkmış, bunun üzerine Bakanlar Kurulu, Kavakçı hakkında vatandaşlığını kaybettirme kararı vermişti. Bu kararın ardından milletvekilliğinden düşürülmesi gündeme gelen Merve Kavakçı, Danıştay'a başvurarak Bakanlar Kurulu kararının iptalini istedi. Öte yandan ABD'de HAMAS'a yakınlığıyla bilinen İslami örgütlerin toplantılarında cihat çağrısı yaptığı ortaya çıkan Kavakçı hakkında, Ankara DGM tarafından da yasadışı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı. FP'nin türbanlı vekili Kavakçı, Meclis'te yemin etmemesine ve oturumlara hiç katılmamasına karşın milletvekili özlük haklarından yararlanmayı sürdürüyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı