Gündem Haberleri

  Basını kısıtlayan yeni TCK'ya karşı öneri

  İstanbul
  12.03.2005 - 15:21 | Son Güncelleme:

  Medya temsilcileri, iletişim özgürlüğünü kısıtlayan birçok hükmü içeren yeni TCK'ya karşı öneri hazırlıyor.

  Basın Konseyi'nin çağrısı üzerine Crowne Plaza Oteli'nde bugün bir araya gelen, yazılı, sözlü ve görüntülü (elektronik) basının sahip, genel yayın yönetmeni ve yöneticisi konumundaki 50 gazeteci ve Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi, 1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) iletişim (basın) özgürlüğü ile ilgili hükümleri üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

   

  Medya temsilcileri, yeni TCK'nın “kişilik haklarını korumayı amaçlayan olumlu hükümleri yanında, iletişim özgürlüğünü kısıtlayıcı birçok hükmü olduğunu” ifade ettiler.

   

  ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU
        
  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, bir Çalışma Grubu oluşturulması ve grubun medyanın görüşlerini somut hale getirerek, hükümet yetkililerine ulaştırmasını önerdi. Bu öneri, toplantıya katılanlarca oybirliği ile kabul edildi.
    
  Çalışma Grubu, aralarında Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Oktay Ekşi, Turgut Kazan, Mehmet Güler, Ali İhsan Karahasanoğlu'nun da bulunduğu 16 kişiden oluşuyor. Çalışma Grubu, ilk toplantısını 15 Mart Salı günü İstanbul'da yapacak. 

   

  DEKLARASYON

   

  Toplantının ardından yayınlanan “Medya temsilcilerinin yeni Ceza Yasası Deklarasyonu”nda şöyle denildi:

    

  “Yeni Ceza Yasası'nın kişilik haklarını korumayı amaçlayan, olumlu saydığımız hükümleri yanında, iletişim (basın) özgürlüğünü kısıtlayıcı birçok hükmü vardır. Bu hükümleri demokratik bir hukuk devleti ile bağdaştıramadığımız gibi Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmesi amacıyla özellikle bugünkü iktidar döneminde yapılan reformlara da taban tabana ters bulmaktayız.

    

  Toplantıya katılan gazeteciler, yasanın iletişim (basın ve ifade) özgürlüğü açısından yaratabileceği tehlikelere karşı neler yapılabileceğini saptamak üzere bir Çalışma Grubu oluşturmuşlardır.

    

  Medya temsilcilerinin kurduğu Çalışma Grubu'nun önerileri, en kısa zamanda Ankara'ya götürülerek yetkililere sunulacaktır.”

   

  YİNE HAPİSHANE, YİNE GARDİYAN

   

  Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, uzun yıllar uluslararası toplantılarda Türkiye'nin “Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” olarak adlandırıldığını ifade ederek, yapılan düzenlemelerle bunların geçmişte kaldığını vurguladı.
    
  Ekşi, “Yeni Basın Yasası demokratik, iyi bir Basın Yasası diye mutlu olmuştuk. 2.5 ay sonra bu yeni yasa çıktı. Karşımızda hapishanesi, gardiyanları ve demir parmaklıklarıyla yine var” dedi.
    
  “Girişimlerinizin yasayı değiştireceğini düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de Ekşi, “Elbette. 1 Nisan'a yetişir, yetişmez o ayrı. Biz bize düşeni yaparız. Yasa 1 Nisan'da yürürlüğe girecek ama 15 gün, 1 ay sonra değişir. Çok fark etmez” diye konuştu.
    
  “Şu anki girişimler konusunda 'gecikildiği' düşüncesini haklı buluyor musunuz?” sorusu üzerine de Ekşi, şöyle dedi:
    
  “Herkes düşündüğünü söyleyebilir. Hükümet'in bunu söyleyen üyesi, bu yasa Cumhurbaşkanı'na gönderildiği günlerde 'bu yasada benim içime sinmeyen bir hayli madde var' dedi, Adalet Bakanı. Adalet Bakanı'nın içine sinmemiş maddeler olan, hükümler olan bir yasa için başkaları elbette gördüğü kusurları dile getirir.”
        
  “İNSANLARI DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETMEKTEN ALIKOYAMAZSINIZ”
    
  “Başbakan son zamanlarda gazetecileri azarlıyor. Bir tahammülsüzlük mü var?” sorusu üzerine ise Ekşi, “Aşama, aşama göreceğiz. Gördüğümüz zaman da biz bize düşeni, onlar da kendilerine düşeni yapacak. Biz Adnan Menderes'in döneminden beri bu işin içindeyiz. Askeri dönemleri, pek çok dönemi yaşadık. İfade özgürlüğünü kıstığınızı zannedersiniz, cezalandırırsınız ama insanları düşüncelerini ifade etmeden alıkoyamazsınız” dedi.

   

  VUSLAT DOĞAN SABANCI: YENİ TCK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN CİDDİ TEHLİKE

   

  Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Yeni TCK'nın basın özgürlüğü açısından ciddi bir tehlike olduğunu ifade ederek, yasanın 1 Nisan'da yürürlüğe gireceğini ve çok az bir zaman kaldığını söyledi.
    
  Sabancı, gazetecilerden oluşan bir icra kurulu kurulması ve ortak hareket edilmesi önerisinde bulundu.

   

  TUFAN TÜRENÇ: TCK İKTİDARLARIN İNSAFINA BIRAKILDI

  Hürriyet Gazetesi Yazıişleri müdürlerinden Tufan Türenç, yeni TCK'da basının tamamen iktidarların insafına bırakıldığını savunarak, ”Bu yasayı kötü niyetle kullanmak isteyen iktidar olursa gazetecilik yapamayız” dedi.
    
  Toplantıda söz alan diğer medya yöneticileri de, yeni TCK'ya yönelik ortak bir kampanya düzenlenmesi önerisinde bulundu.
    
  ORTAK PLAFTFORM

   

  Vakit Gazetesi yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu, basının ortak bir platformda hareket etmesi gerektiğini bildirdi.     
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı