Gündem Haberleri

  Basınç odası için kampanya

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir grup dalgıç ile daha önce basınç odası tedavisi görerek iyileşmiş kişilerce başlatılan ve hayırsever vatandaşlardan da destek gören kampanya sonucunda, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı basınç odasının yenilenmesi işini birinci sıraya aldı.

  Doç. Dr. Şamil Aktaş, ‘‘Yanan basınç odasının onarımı değil, daha modern, daha gelişmiş bir basınç odasının alımı düşünüldü. Bunun için de 150 milyara ihtiyaç var. Yüksek bir meblağ olduğu için bu paranın harcanması Maliye Bakanlığı'nın onayına kalıyor. Kampanyayla bu paranın bir kısmını sağlamayı amaçlıyoruz’’ diye konuşuyor.

  Basınç odası, dalgıç hastalıkları, karbonmonoksit zehirlenmesi, kemik iltihabı, ani işitme ve görme kaybı, gazlı kangren gibi hastalıkların tek çözüm yolu. ‘‘Bütün tedavi yöntemleri denenmiş ama çözüm bulunamamışsa, son çare olarak basınç odasına getirilir’’ şeklinde konuşan Doç. Dr. Aktaş, basınç odası eksikliğinin Türkiye için büyük bir sorun olduğunu söylüyor.

  İstanbul Tıp Fakültesi Deniz ve Sualtı Hekimliği Ünitesi'ndeki basınç odasının yanmasıyla, İstanbul'da basınç odası bulunan, yani hiperbarik oksijen tedavisi yapan tek merkez kaldı: GATA Askeri Tıp Akademisi'ne bağlı Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı. Bu merkez GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde bulunuyor. Ama belirli bir askeri kapasitesi olduğundan bu merkez sivillere hizmet veremiyor. Türkiye'de basınç odası bulunan ve yalnız dalgıç hastalıklarının tedavisi amacını güden birkaç merkez de mevcut:

  Çubuklu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı, Gölcük Serbest Çıkış Kulesi, Bodrum Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi. Ayrıca özel sektörde birkaç merkezde, hiperbarik tedavi ünitesi kurulma çalışmaları sürüyor.

  Katkılarınız için: Vakıflar Bankası Şehremini Şubesi Hesap Sahibi: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Deniz ve Sualtı Hekimliği

  Hesap No: 00158-0-000-7525 74 29

  Şartlı Bağış: Hiperbarik Tedavi Merkezi için kullanılmak şartıyla.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı