Gündem Haberleri

  Basınç odası ayıbı Meclis gündeminde

  Yaşar ANTER/ BODRUM (Muğla), (DHA)
  20.10.2008 - 15:35 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlen 11'inci Altınpalet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası'nda vurgun yiyip kısmi felç geçiren dalgıç 43 yaşındaki Zeynel Abidin Sezgün'ün Devlet Hastanesi'ndeki basınç odası çalışmadığı için helikopterle Marmaris Aksaz Askeri Hastanesi'ne sevk edilmesi, CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan tarafından TBMM gündemine taşındı. Arslan, her yıl binlerce kişinin dalış yaptığı Bodrum'da basınç odasının neden çalışmadığını sordu.

  Bodrum Devlet Hastanesi'ndeki basınç odasının, 2.5 yıl sonra doktor atanmasına rağmen şimdi de operatör olmadığı için çalıştırılamaması konusunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ne bir soru önergesi veren Muğla CHP Miletvekili Ali Arslan, “Ulusal ve uluslararası deniz sporları yarışmalarına ev sahipliği yapan Bodrum’da basınç odasının çalışmaması büyük bir ihmal değil midir? Daha önce bu nedenle iki kişinin sakat kaldığından haberdar mısınız? Bodrum Devlet Hastanesi’ndeki basınç odası ne zaman yapılacaktır?” dedi.

  Arslan, yılda 100 bin kişinin dalış yaptığı ve 500 dalgıcın bulunduğu Bodrum'da, hayati önem taşıyan basınç odasının bir eleman kadrosu tahsis edilmemesi nedeniyle çalıştırılamamasının tamamen ihmal ve vurdumduymazlık olduğunu belirterek, “Dalgıçların, dalış eğitmenlerinin, sualtı dünyasının üç yıldır çalıştırmak için müracaat etmediği yer kalmadı. Bodrum Devlet Hastanesi yetkililerinin basınç odası uzmanının ardından bir de operatör talebini defalarca yazılı olarak iletmesine rağmen eksikliklerin giderilmemesi sorumsuzluktan başka bir şey değildir. Üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde bir basınç odası operatörüne kadro verilemiyor ve eldeki basınç odası çalıştıralamıyorsa yazıklar olsun” dedi.

  18 Ekim'de, Bodrum'da düzenlenen 11'inci Altınpalet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası'nda dalgıç Zeynel Abidin Sezgün, vurgun yiyip kısmi felç geçirmiş, ancak Devlet Hastanesi'ndeki basınç odası çalışmadığı için helikopterle Marmaris Aksaz Askeri Hastanesi'ne sevk edilerek tedaviye alınmıştı. Olay, dalış eğitmenleri, dalgıçlar ve doktorları isyan ettirmişti. Bodrum Sualtı Araştırmaları Enstitüsü'nün 2005 yılında kapatılmasının ardından Bodrum Devlet Hastanesi'ne taşınan basınç odasının, operatör eksikliği nedeni ile çalıştırılmadığı belirlenmiş, Sağlık Bakanlığı'ndan bir an önce atama yapması istenmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı