Gündem Haberleri

  'Basına şiddetten çok endişeliyiz'

  Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  08.10.2015 - 21:57 | Son Güncelleme:

  Son zamanlarda bazı siyasetçiler ve gazetecilerin kendisine yönelik tehditlerinin ardından, evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğrayan Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’ı Belçika, Hollanda, Fransa ve Alman başkonsolosları ziyaret etti. Belçika Başkonsolosu Henri Vantieghem ziyaret sonrası yaptığı açıklamada “Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini isteyen ülkeler olarak gazetecilere yönelik şiddetten çok endişeliyiz. Artık bu vaka Türk adaletinin elinde” dedi.

  Teşvikiye’deki evinin önünde saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a ziyaretler dün Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach ve Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen ile sürdü. Saat 16.00’da Ahmet Hakan’ın evine giden başkonsoloslar yaklaşık bir saat içeride kaldı.
  Ziyaretin ardından yaptığı açıklamada saldırıyı kınayan Belçika Başkonsolosu Henri Vantieghem, “Biz buraya planlı olarak saldırıya uğrayan, Türkiye’nin önemli gazetecilerinden Ahmet Hakan’a saygılarımızı sunmaya geldik. Bunu, Türkiye’de hangi kanaat önderi olursa olsun yapardık. Ahmet Hakan çok önemli bir gazeteci, onun başına gelenler karşısında onunla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Sadece bir gazetecinin değil, herhangi bir vatandaşın fikirleri nedeniyle tehdit edilmesi Türkiye için kabul edilemez bir şey. Basın özgürlüğüne saygımızı sunmak için de buradayız. Çünkü Fransız filozofu Voltaire ‘fikirlerinizi paylaşmasam da onları savunmanız için ölene kadar savaşmaya razıyım’ der. Buna inanıyoruz. Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini isteyen ülkeler olarak gazetecilere yönelik şiddetten çok endişeliyiz. Artık bu vaka Türk adaletinin elinde” dedi.


  BİRAND’IN FOTOĞRAFIYLA


  Henri Vantieghem açıklamasının devamında 2013’te hayatını kaybeden ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand’ın fotoğrafını basına gösterdi. Vantieghem fotoğrafı göstererek yaptığı açıklamada “Mehmet Ali Birand’ı anmak istiyorum. Çünkü kendisi de fikir hürriyeti açısında çok önem taşıyan gazetecilerden biriydi” dedi.
  Ahmet Hakan’ı gün içinde eski devlet bakanlarından Işın Çelebi de ziyaret etti. Çelebi, Ahmet Hakan’a Mevlana’nın Mesnevi kitabını hediye etti. Çelebi ziyareti sonrası yaptığı açıklamada “Bu saldırı hepimize yapıldı” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı