Gündem Haberleri

  Basına saldırılar, Şubatta da sürdü

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin hazırladığı aylık rapora göre, şubat ayında 19 gazeteci saldırıya uğradı, çoğu sol eğilimli dergi ve gazetelerde çalışan 19 gazeteci de gözaltına alındı.

  Yapılan araştırma sonucunda, 18 yayın organına ve 29 gazeteciye yeni dava açıldığı, 14 davaya da devam edildiği belirlendi. Sonuç alınan davaların 11'inde mahkûmiyet, birinde beraat kararı alındı. Gazetecilerle ilgili 2 suç duyurusunda bulunuldu, 2 de soruşturma açıldı.

  TOPLATILAN YAYINLAR

  Bir ay içinde 7 gazete, 4 dergi ve bir kitap toplatılarak, kitap yayınıyla ilgili 19 davaya devam edilirken, bir dava da mahkûmiyetle sonuçlandı. Şubat ayı Radyo Televizyon Üst Kurulu için de yoğun bir ay oldu. 6 radyo ile 2 televizyona kapatma cezası verildi. Bir radyonun yayını 90, bir diğerinin ise 30 gün süreyle durduruldu. Televizyonların yayın durdurma cezaları ise 2-15 gün arasında değişti. Ayrıca 3 TV ile 5 radyoya uyarıda bulunuldu.

  TGC açıklamasında ayrıca Abdi İpekçi'nin öldürüşüyle ilgili davada, ilginç bir gelişme olduğu belirtildi. Mahkemenin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istediği belgeler yerine, davayla ilgili olmayan tutanakların gönderildiği görüldü. Bu olay, yargıyı engelleyip, davayı ‘zaman aşımı’na uğratma çabası olarak değerlendirildi ve tepkiyle karşılandı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı