Gündem Haberleri

  Basın zina kurbanı

  Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL
  23.03.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  TGC Başkanı Orhan Erinç, yeni TCK ile ilgili şikayetlerinin geciktiğini açıklayan Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e son 7 ayda 3 kez rapor gönderdiklerini söyledi. Zina tartışması nedeniyle görüşlerinin yeterince ele alınmadığını belirten Erinç, ‘Biz zinaya kurban gitmiş görüş sahibiyiz’ dedi.

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni TCK (Türk Ceza Kanunu) ile korumasız bir basın yaratılmak istendiğini ve hapisteki gazetecilerin sayısının artacağını söyledi.

  Erinç, Cağaloğlu’nda düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in ‘Müzakereler sırasında kadın dernekleri, ilgi duyan kuruluşlar geldi ama basın meslek örgütlerinden ne gelen oldu, ne de ‘şurasını beğenmiyoruz diyen’ oldu’ sözlerini değerlendirdi.

  AB’Yİ ETKİLER

  TGC’nin TCK ile ilgili görüşleri ve önerilerini pek çok kez ifade ettiğini belirten Erinç, bunları 13 Eylül 2004’te başta TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olmak üzere ilgili makamlara da bir rapor halinde gönderdiklerini hatırlattı.

  TGC’nin 14 Mart ve 18 Mart 2005 tarihlerinde Adalet Bakanı Çiçek’e TCK’ya ilişkin somut önerilerini gönderdiğini ve bunun üzerine Bakan Çiçek’in bir komisyon kurulduğu açıklamasını yaptığını anımsatan Erinç, bu yasanın sadece gazeteciler için tehlike içermediğini, Türkiye’nin AB müzakere sürecini de etkileyecek bir durum ortaya koyduğunu belirtti.

  TANIMLAR KAPALI

  Yasanın komisyonlardaki görüşmeler sırasında gündemde olan ‘zina tartışmaları’ nedeniyle TGC’nin görüşlerinin yeterince ele alınmadığını da söyleyen Erinç, ‘Biz zinaya kurban gitmiş görüş sahibiyiz’ dedi. Erinç, 1 Nisan’dan sonra, yazılanların suç olup olmadığını söylemenin zor olacağını, yürürlüğe girecek yasada açık tanımların bulunmadığını kaydederek, ‘Türkiye’nin yeniden hapiste gazetecisi olan ülke konumuna geleceğini söylüyoruz’ dedi.

  Sıkıyönetim dönemi gibi

  TGC Başkanı Orhan Erinç, Başkanvekili Vahap Munyar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yeni yasada gazetecilerin ‘iftira’ suçu işleme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını vurguladı. Erinç, ‘Karşımıza öyle bir TCK geliyor ki, bunun hem 1970 sıkıyönetim döneminde, hem 1980 sonrasındaki izinli demokrasi döneminde çıkarılmış olan yasalardan maalesef hiç farkı yok’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı