Gündem Haberleri

  Basın Özgürlüğü Ödülü Güreli'nin

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 15:58 | Son Güncelleme:

  TGC'nin Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl Nail Güreli ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne verildi

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen 'Basın Özgürlüğü Ödülü'nü kazananlar açıklandı.

  Bu yıl ödüle, 'kişi' bazında Milliyet Gazetesi yazarı ve eski TGC Başkanı Nail Güreli, 'kurum' bazında da İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi değer görüldü.

  TGC'den yapılan yazılı açıklamaya göre, TGC Merkezi'nde, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, DYP İstanbul Milletvekili Celal Adan, Türkiye Barolar Birliği adına Avukat Kazım Kolcuoğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ziya Sonay, Gazete Sahipleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Ersöz, İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin, TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto ve TGC Yönetim Kurulu üyesi Zafer Atay'dan oluşan Büyük Seçici Kurul, TGC Başkanı Orhan Erinç Başkanlığı'nda toplandı.

  Anavatan Partisi adına kurulda yer alan Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ise, mazereti nedeniyle toplantıya katılamadı, ancak oyunu Büyük Seçici Kurul Başkanı'na bildirerek kullandı.

  Yapılan değerlendirmeler sonucu, gerek uzun süreli meslek yaşamı boyunca, gerekse de TGC ve TGS'de yönetici ve başkan olarak basın özgürlüğünün savunmasına yaptığı, kamuoyuna da mal olan çalışmaları nedeniyle ''kişi'' bazında TGC eski Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Nail Güreli, oy birliği ile ödüle değer görüldü.

  Kurum bazında ise, 1950 yılında 'Gazetecilik Enstitüsü' olarak kurulan, daha sonra yüksek okul ve iletişim fakültesi olarak hizmet veren İÜ İletişim Fakültesi, mesleki yayınları, dünyadan basın özgürlüğü konusunda aktardığı bilimsel çalışmaları, panel, seminer gibi sürekli etkinlikleri dikkate alınarak yine oy birliği ile ödüllendirildi. 

  TGC, basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla, bunu savunan ve bu uğurda çaba harcayan kişi ve kuruluşlara 1989 yılından bu yana ''Basın Özgürlüğü'' ödülü veriyor. Bu ödüller, basında sansüre ilk kez gazeteciler tarafından son verilişinin yıldönümü olan ve ''basın özgürlüğü için mücadele'' günü olarak anılan 24 Temmuz'larda sahiplerini buluyor. 

  Bu yıl ki ödül töreni de, 24 Temmuz Salı günü, Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe'de gerçekleştirilecek. 
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı