Gündem Haberleri

  Basın özgürlüğü 51 yıl öncesinden kötü durumda

  Hürriyet Haber
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  10 OCAK Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımlanan mesajlarda cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilerle basın özgürlüğü önündeki engeller ön plana çıktı. Mesajlar şöyle:

  Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü 51 yıl öncesinden daha kötü durumdadır. ÇGD’nin ne kutlayacak basın bayramı ne de anacak gazeteciler günü vardır. ÇGD, tutuklu tüm gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasını talep etmektedir.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak Basın özgürlüğü AKP iktidarı tarafından son yıllarda çeşitli yasalara maddeler eklenerek önce budanmış, günümüzde ise güdümlü basın yaratılarak gazetecilerin en temel hakları yok edilmiştir.

  HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Bugün ülkenin temel sorunu olan işsizlik, gazeteciler arasında da yaygındır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için haber alma özgürlüğünün teminatı olan gazetecilerin sosyal haklarının verilmesini sağlayacak yasal altyapıyı bir an önce oluşturmak zorundayız.

  DSP Genel Başkanı Masum Türker Basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasalar derhal kaldırılmalı, gazeteciler sadece mesleklerini yaptıkları için hapse atılmamalıdır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı