Gündem Haberleri

  Basın Konseyi'nden protesto

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin 4 gazete ve 8 dergiye koyduğu dağıtım yasağını protesto etti. Yazılı bir açıklama yapan Ekşi, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin Yeni Evrensel, Azadiya Welat, Özgür Bakış ve Roja Teze isimli gazeteler ile Deng, Yeni Özgür Halk, Pine, Yaşamda Gençlik Bir Adım Daha İleri, Duvarların Ardındaki Özgürlük, Yaşamda Özgür Kadın, Yeni Özgür Halk ile Özgürleşen ve Yurtseven Gençlik adlı dergilerin, OHAL uygulaması devam eden illere sokulması ve dağıtılmasını yasaklandığını hatırlattı ve şöyle dedi:

  ``Olağanüstü Hal'in bulunduğu ve uygulandığı yörelerde olağanüstü önlemler alınmasını herkes anlayışla ve saygıyla karşılamaya hazırdır. Ancak insanların yasaya ve yasal otoritelere olan saygısını istismar etme ve masumiyeti tartışılamayan bireylerin gerçekleri öğrenme hakkını engelleme yetkisi, hukuk devleti olma iddiasındaki hiçbir ülkede ve hiçbir rejimde yoktur.

  Kaldı ki, Ortaçağ'ın karanlıkları arasında tarihe karıştığını sandığımız bu uygulama, Türkiye'nin kimliğine, rejimin temel ilkelerine ve ulusumuzun çağdaş uygarlıkla bütünleşme iddialarına da taban tabana zıttır. Söz konusu yayınların yasakları çiğnemesi söz konusu ise bunun gerektirdiği işlemlerin yapılmasına kimse bir şey demez. Bu yola gitmeyip, resmi makam sahiplerinin görevlerini yerine getirmemelerinin bedelini masum insanlara ödetmek, bunu yapanları amaçlarına ulaştırmaz.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı