Gündem Haberleri

  Basın Konseyi'nden kınama

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, ”Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni ve Doğan Medya Grubu Yazarı Mehmet Ali Birand'ı aşağıladığı ve özürlü vurgulaması yaptığı” gerekçesiyle Habertürk İnternet Sitesi'nin “kınanmasına” karar verdi.

  Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, Habertürk İnternet Sitesi'nde 16 Ağustos'ta yayınlanan “Mehmet Ali Birand 5 Eylül'de Kanal D'de Çıkıyor... Peki Niye Çıkmamalı?” başlıklı yazıda, “Mehmet Ali Birand'ın 5 Eylül 2005 tarihinden itibaren Kanal D televizyonunda ana haber bülteni sunmaya başlayacağı, bu göreve başlamaması gerektiği, çünkü Birand'ın misyonu ve fikriyatı olmadığı, ayrıca ekibi bulunmadığı” yolunda ifadelere yer verildiği belirtildi.

  Açıklamada, aynı yazıda ayrıca, “Bak Birand, başarılı olmak 'vatan hainliği' suçlaması getirir adama. Sen zaten ve yeterince 'vatan hainisin'. Bunun bir rütbe üstü idamlıktır.(...) Yap da gör muhterem annenin örekesini. Emin Çölaşan o günü bekliyor... En büyük kötülüklerin, hıyanetlerin babası MEFİSTO! Ey baş iblis. Senden daha kötü olunamayacağını öğret bu 'lame duck'a (topal ördeğe)” ifadelerinin de kullanıldığı bildirildi.

  Şikayetçi Mehmet Ali Birand'ın, Basın Konseyi'ne yaptığı başvuruda ”yazının meslek ilkelerine aykırı olup olmadığının incelenmesi ve gereğinin yapılmasını istediği” ifade edilen açıklamada, şikayet edilen Habertürk İnternet Sitesi'nin ise Konsey'e cevap göndermediği kaydedildi. 

  Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun durumu değerlendirdiği anlatılan açıklamada, şöyle denildi: “Yüksek Kurul, yazıda Mehmet Ali Birand'ın ismi verilerek hakkında aşağılayıcı sözler sarf edildiği, Birand'a yönelik olarak 'Sen zaten ve yeterince vatan hainisin. Bunun bir rütbe üstü idamlıktır. (...) Yap da gör muhterem annenin örekesini. (...) En büyük kötülüklerin, hıyanetlerin babası MEFİSTO! Ey baş iblis. Senden daha kötü olunamayacağını öğret bu 'lame duck'a (topal ördek)' sözleriyle şikayetçi Birand'ın açıkça aşağılandığı ve Birand hakkında kullanılan 'lame duck' (topal ördek) deyimiyle özürlü ayrımı yapıldığı gerekçesiyle; Basın Meslek İlkeleri'nin, 'Yayınlarda hiç kimse ırkı, cinsiyeti, sağlığı, bedensel özrü, yaşı, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz' içerikli 1. maddesinin ve 'Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' içerikli 4. maddesinin ihlal edildiği sonucuna vararak, Habertürk İnternet Sitesi'nin 'kınanmasına', söz konusu dosya için oy kullanma yetkisi bulunan üyelerin (Konsey ilkelerine göre şikayet eden ya da edilen gazeteci ile aynı grupta çalışan üyelerin bu kararda oy kullanma hakkı bulunmamaktadır) oybirliği ile karar vermiştir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı