GeriGündem Basın Kanunu Tasarısı alt komisyonda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basın Kanunu Tasarısı alt komisyonda

Basın Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda yapılan değerlendirmelerin ardından alt komisyona gönderildi. Tasarı, bugün TBMM Adalet Komisyonu'nda basın meslek örgütü temsilcilerinin de katılımıyla görüşüldü.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Parlamento Muhabirleri Derneği başkan ve temsilcileri ile gazeteci milletvekilleri, komisyon toplantısında tasarının geneli üzerinde değerlendirmelerini aktardılar.
  
Tasarının genelini olumlu olarak değerlendiren basın meslek örgütü temsilcileri, özellikle yerel medyaya verilecek para cezalarının yüksekliği, cevap ve düzeltme hakkının kötüye kullanılması konusunda endişelerini dile getirdiler. Tasarıda yer alan devlet sırrı, milli güvenlik gibi kavramların muğlak tanımlamalar olduğunu ve bu kavramların hukuki statü kazanması gerektiğini ifade eden basın meslek örgütü temsilcileri, yazı işleri müdürlerine hapis cezası uygulanmayacağı ibaresininin de daha net olarak tasarıda yer almasını istediler. 
  
 AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun da konuşmasında tasarının, gazetecilerin yeniden askeri mahkemelerde yargılanıp yargılanmayacağına bir açıklık getirmediğini söyledi. 
  
 CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, tasarının basın emekçileri için birşey getirmediğini ve basının kimin için özgür olacağı sorusunun havada kaldığını söyledi.

Çalışanları özgür olmayan ve iş güvencesi bulunmayan bir basının özgürlüğünden söz edilemeyeceğini kaydeden Baloğlu, medya-ticaret-siyaset üçgeninin üzerine gidilmediği sürece sektörün güvenilirliği ve özgürlüğünün tartışmalı olacağını sözlerine ekledi. 
  
 CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, yasanın medya-ticaret-siyaset üçgenine el atması gerektiğini belirterek, ''Bakın, siyasetle medya patronlarının yaşadığı bu balayı uzun sürmez. Bunu unutmayın, unutmamak için de 4-5 yıl öncesini düşünün''dedi. Tasarının ileri bir adım olduğunu belirten Eraslan, CHP olarak tasarıya olumlu oy vereceklerini söyledi.  
  
 CHP Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, tasarıda basın sektörüne girecek işadamlarına bir sınır getirilmesi ve banka sahiplerinin medya patronu olmaması gerektiğini söyledi. Çorbacıoğlu, ''Gerçek anlamda özgürlüğü için basını, sahiplerinden korumak gerekir'' dedi.  
  
 Tasarının geneli üzerinde yapılan değerlendirmelerin ardından Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Abdurrahman Bilgiç, eleştirileri yanıtladı.

Tasarının Avrupa ve Dünya ülkelerindeki uygulamalar gözönüne alınarak hazırlandığını kaydeden Bilgiç, idari vepara cezaları konusunda takdirin komisyona ait olduğunu söyledi.

 

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından tasarı alt komisyona havale edildi. Alt Komisyon çalışmasını 10 Mayıs'a kadar tamamlayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle