GeriGündem Basın açıklaması yapan eğitimcilere 169'ar lire ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basın açıklaması yapan eğitimcilere 169'ar lire ceza

Basın açıklaması yapan eğitimcilere 169'ar lire ceza
refid:21568525 ilişkili resim dosyası

KIRKLARELİ’nde 10 Eylül günü Atatürk Anıtı önünde 4+4+4 eğitim sistemini protesto eylemi yapan Eğitim- Sen Kırklareli Şubesi’ne üye 22 kişiye, Kabahatler Kanunu kapsamında ’Yasak yerde basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle 169’ar lira idari para cezası kesildi.

 Para cezasını protesto eden Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi’ne üye yaklaşık 20 kişi, Öğretmen evi önündeki Kültür Park’ta toplandı. Yeni eğitim sistemini protesto etmek için imza kampanyası başlatıldığını belirten Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Seyfi Meriç şunları söyledi:

EYLEM YAPTILAR CEZA ALDILAR / FOTO GALERİ

"3 Eylül 2012 günü başlatılan imza kampanyası 10 Eylül 2012 günü Ankara’da noktalandı. İmza kampanyasının son günü Kırklareli Vilayet Meydanı’nda 22 eğitimcinin açtıkları imza standında 2 bin 500 imza topladık ve bu imzaları valiliğe verdik. Toplanan imzalardan sonra Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptık. Ancak Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapmak 2007 yılında çıkarılan valilik kararıyla yasaklanmış.

2007 yılındaki karara dayanarak 22 kişiye idari para cezası kesildi. 2007 yılının ihtiyaçları ile 5 yıl sonrası yani 2012 yılının ihtiyaçları aynı değildir. Bu yasağın hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı da belli değildir. Aynı yerde değişik zamanlarda basın açıklamaları yapılmıştır. Hatta İstanbul belediyelerinin yaptığı iftar etkinlikleri nedeniyle tümüyle trafiğe kapatılmıştır. Bu nedenle ambulans ve itfaiye gibi kamu araçlarının geçişi engellenerek kamunun can ve mal güvenliği tehdit altında bırakılmıştır. Yapılan basın açıklaması ise trafiği aksatmadan kısa sürede bitirilmiştir. Polis kameraları da basın açıklamasına katılan arkadaşları tespit ederek, yazılan cezalar 22 kişinin adreslerine posta yoluyla gönderilmiştir. Kesilen 169 lira idari para cezasını kınıyoruz. Arkadaşlarımız, cezaya karşı itiraz yolunu kullanarak yargıya başvuracaklar." Yapılan açıklamanın ardından grup, olaysız dağıldı.

Basın açıklaması yapan eğitimcilere 169ar lire ceza

Yorumları Göster
Yorumları Gizle