Gündem Haberleri

  Başesgioğlu Diyarbakır'da

  Hürriyet Haber
  21.10.2005 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Türk Eczacılar Birliği'nin bölge toplantısına katılmak ve Bakanlığına bağlı kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Başesgioğlu, Vali Efkan Ala'yı makamında ziyaret ederek, ilin sorunları hakkında bilgi aldı.
  Bakan Başesgioğlu, burada yaptığı açıklamada, SSK hastanelerinin devrinden sonra kurulan Sağlık İşleri İl Müdürlüklerinden birinin de Diyarbakır'da bulunduğunu ve buralarda hastane faturaları ile eczane reçetelerinin incelenmesi ve geri ödemesi işlemlerinin yapıldığını söyledi.

  İşsizlik konusunun Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu ve hükümete geldikleri günden bu yana işsizlik oranlarında düşüş gözlendiğini ifade eden Başesgioğlu, yapılan anketlerde de işsizliğin yüzde 10'un altına düştüğünün belirlendiğini bildirdi.

  Başesgioğlu, sözlerine şöyle devam etti:“Hükümet olarak öncelikli hedefimiz işsizlik oranını yüzde 10'nun altına düşürmektir. Ancak işsizliği düşürmenin mucizevi bir anahtarı yoktur. Onun için ülkede öncelikle ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması lazım. Allah'a şükür 3 yıldır Türkiye'de ekonomik büyüme gayet iyi performans sergiliyor.
  İşsizliği önlemek için işgücümüzün nitelikli olması gerekiyor. Maalesef işgücümüz, genel itibariyle vasıfsız dediğimiz 'her işi yaparım' kabilinden bir potansiyel oluşturmakta. Bakanlık olarak işgücümüzün nitelikli hale gelmesi için mesleki eğitim programlarına ağırlık veriyoruz. Bu sebeple İşkur'u daha ön plana çıkarıp, gençlerimizi daha nitelikli hale getirme konusunda büyük bir gayret içerisindeyiz. İnşallah Türkiye işsizlik gibi bu sosyal sorunlarını aşacak. Bunu aşacak güçtedir. Ama her şeyden önce huzura, birliğe, dirliğe ihtiyacımız var. Bunlar olmadan, asayiş sağlanmadan başka sektörlerin onun üzerine bina edilmesi mümkün değil.”

  Bakan Başesgioğlu, herkesin üzerine düşen görevin, Türkiye'nin neresinde olursa olsun birlik ve kardeşliği muhafaza etmek olduğuna işaret etti.

  “HERKES TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE GÜVENLE BAKMALI”

  Herkesin Türkiye'nin geleceğine güvenle bakması gerektiğini belirten Başesgioğlu, şunları kaydetti:
  “Mukadderatı ve kaderi birlikte paylaşmamız lazım. Bunu sağladığımız anda Türkiye kalkınma yolunda büyük mesafeler kat edecektir. Türkiye'nin bunu yapabilecek potansiyeli var. Genç nüfusu, doğal kaynakları, tarihi ve coğrafyasıyla, Türkiye bu bölgede güçlü bir ekonomi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Sağlanan siyasi istikrar ülkemizde çok güzel bir ortam yarattı. Türkiye'nin kalkınması için bunun devamını arzuluyoruz. Ekonomik göstergeler gayet güzel. Birtakım sorunları da elbirliğiyle inşallah çözeceğiz. Diyarbakırımızın sosyo-ekonomik kalkınmasını en iyi şekilde en üst düzeye çıkaracağız.”

  Vali Efkan Ala da Diyarbakır'ın metropol bir kent olmaya aday olduğunu belirterek, kentte en önemli sorunun işsizlik olduğunu ve istihdam yapısından kaynaklanan birtakım sorunların da bulunduğunu söyledi.
  Kentte sosyal güvenlik kuruluşlarına kayıtlı 100 bin çalışan olduğunu, toplamda bu sayının aileleriyle 400 bini bulduğunu ve 550 bin kişinin de yeşil karttan yararlandığını bildiren Ala, “100 bin düşük bir orandır. İstihdamın sadece yüzde 4'ü sanayi sektöründedir. Bunun esnafa ya da diğer iş yapan insanlara olumsuz yansımaları oluyor. Bu oran yükseltilebilirse genel gelir sorununa anlamlı bir çözüm üretmek mümkün olabilir” dedi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı